V Boleticích odmítají areál lyžařů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


V Boleticích odmítají areál lyžařů
Author Antonín Pelíšek
Date 2003-11-28
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Obyvatelé chtějí zachovat vojenský prostor, kde by bohaté turisty vozili v tancích

Polná na Šumavě – Autoři projektu stavby gigantického lyžařského areálu v Boleticích na Českokrumlovsku se poprvé setkali s místními obyvateli. Většina z nich s megalomanským záměrem nesouhlasila.

Zatímco krajský úřad prosazuje ve vojenském výcvikovém prostoru projekt lyžařského areálu, jeho obyvatelé mají představy o jeho využití jiné: Chtějí turisty a bohaté podnikatele nalákat na střelnice a atrakce v podobě jízd v tancích.

První bitva o Boletice se odehrála ve středu večer v hospodě v Polné na Šumavě. Zastánci projektu v čele s krajským hejtmanem Janem Zahradníkem předvedli lidem svoji vizi vybudovat gigantické lyžařské středisko v lokalitě Chlum. Nakonec čelili spršce výhrad a připadali si jako v jámě lvové.

„Kde vezmete peníze? Kdo nám zaručí, že tady stavebníci nezdevastují krajinu a potom utečou, aniž vše dokončí? Kdo zaplatí vyčištění prostoru od munice?“ ptal se například Antonín Jágr. „Lidé tu mají veliké obavy z toho, komu potom území připadne. Je tu bohatství v pozemcích. Projekt je pěkný, ale na vodě,“ vysvětlil přednosta újezdu Oldřich Fröhlich.

Ze dvou set osmdesáti obyvatel Vojenského újezdu Boletice, který obnáší dvaadvacet tisíc hektarů půdy, dokonce sepsalo pětaosmdesát odpůrců rekreačního střediska petici, kterou poslali ministrovi obrany. Chápou vše po svém: Armáda je dobrá. Platí jim odvoz komunálního odpadu, veřejné osvětlení, opravuje silnice. Chtějí, aby sama prosadila komerční využívání Boletic.

„Armáda to umí a laciněji než projekt krajského úřadu za jeden a půl miliardy korun,“ uvedl zástupce přednosty újezdu Miroslav Meleg, původně velitel vojenského prostoru v Boleticích.

Tvrdí, že už dnes pronajímá armáda cvičiště vojskům NATO za slušné peníze, z nichž část jde do místních vesnic. „Hradíme z nich autobusy pro děti do škol a lidem do práce,“ připomněl. Pokud by se změnil zákon, podle něhož zatím armáda nesmí pronajímat výcvikový prostor civilistům za peníze, viděl by v Boleticích zdroj obrovského zisku bez velkých nákladů. Pronajímat střelnice bohatým podnikatelům, nabízet jízdy v tancích turistům, ukazovat jim krásy přírody a předvádět jim bojové ukázky. O všechno podobné je podle něho zájem. „Vojenské střelnice dokážou vydělat až sedmdesát tisíc korun za den,“ poznamenal. Místní obyvatelé by podle něho mohli dostat zaměstnání třeba jako pomocníci při závodech ve střelbě nebo jako pořadatelé a dozor na příjezdových silnicích.

Proti jeho plánům vypadá projekt firmy Lipno Servis, která provozuje lyžařský areál na Lipně a krajského úřadu složitě. Musí dosáhnout, aby parlament převedl alespoň část vojenského prostoru na civilní sektor, a získat sponzory a úvěry na jedenapůlmiliardovou investici. Ačkoliv ještě na jaře autoři projektu prohlašovali, že lyžovat se může v Boleticích už za čtyři roky, včera odhadli dokončení střediska na dvacet až třicet let.

„Chceme být připraveni na využití tohoto území, až ho armáda opustí. Aby měli z toho místní obyvatelé prospěch,“ opakoval lidem v hospodě jihočeský hejtman Jan Zahradník.

„My na to připraveni jsme, ale zatím armáda Boletice neopustí. Armádní reforma počítá s využíváním Boletic do roku 2012 a já tomu věřím,“ prohlásil Miroslav Meleg.

Projekt lyžařského střediska

  • Oblast kolem Chlumu – 1190 metrů nad mořem
  • Rozloha střediska – 440 hektarů, z toho 170 hektarů sjezdovek o délce 27 kilometrů
  • Kapacita vleků – minimálně 4 tisíce lidí za hodinu
  • Náklady – 1,5 miliardy korun