V bavorských lesích přibývá losů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


V bavorských lesích přibývá losů
Author Vladislav Podracký
Date 2007-02-21
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Zvířata přicházeji z Čech a jsou s nimi potize hlavně na silnicich. stát chce zásahnout

Mnichov - Zapeklity problém resi v těchto dnech politici v sousedním Bavorsku. V tamnich lesích pribyva losu. Jenže to, co potesi každého ekologa, dělá vrasky na celé lesníkům i dopravním expertum.

„Naposledy došlo k srazce auta s losem před dvěma týdny,“ říká Martin Hecht, mluvčí Bavorského ministerstva zemědělství a lesnictví. Nehoda poblíž Breitenbergu u Pasova nakonec stala dvouleteho, 350 kilogramuvazicího, losího samce život. Na veřejnosti i politické scene však rozpoutala vaznou diskusi na tema: co s obry v lesích.

Los evropsky je u našich sousedu povazovan již od roku 1745 za vyhynuleho. „V poslední době ale je, především ve vychodním Bavorsku, pozorovan jeho stále častější výskyt,“ potvrzuje Hecht s tím, že pravdepodobne jde o losy migrující ze sousedni Šumavy, kde žije přibližne dvacet kusu zvířat. Definitivne by to ale měly prokazat až plánované geneticke testy.

Jenže ke svému historickému navratu si los vybral dobu, kdy se Bavorsko promenilo v jednu z výrazne motorizovaných části Německa. A zdaleka nejde jen o dopravu. Panuji také znacne obavy z apetitu tohoto krale evropských lesu.

Zatím jen lehke škody

„Zatím jsme zaznamenali pouze lehke škody na lesních kulturach. Ale zkušenosti z ostatních zemi ukazuji, že losi mohou způsobovat enormní škody, především okusem pupenu nebo loupaním kury,“ vysvětluje Hecht.

Navrat losu i jeho možná rizika se tak staly impulsem, který rozhybal bavorskou byrokratickou masinerii ke znacne aktivite. Ta dokonce tento tyden, z iniciativy bavorského ministra zemědělství Josefa Millera, začala pracovat na takzvaném losim planu.

„Ten má připravit Bavorsko na častější výskyt tohoto zivocisneho druhu,“ rika Hecht. plán se bude zakladat především na zmapovani poctu zvířat, že ktereho by měla vzniknout také jejich databaze. Zároveň má losi plán obsahovat analyzu stavu a odhad vývoje jejich populace, stanovení systému monitoringu a to ještě daleka není vše. „Mel by také identifikovat konfliktni místa a zpracovat strategie řešení a varianty jednání spolecne s postiženými a zainteresovanými skupinami,“ vysvětluje byrokratickou hantyrkou mluvčí ministerstva. Prelozeno do bezne mluvy to znamená vytipovat především lokality, jichž se to nejvíce tyka.

Obavy přitom, zvláště v oblasti bezpečnosti silnični dopravy, nejsou zbytecne. Los může vazit 800 kilogramua dokaze bezet i rychlosti 60 kilometru v hodine. Pripadna srazka tak znamená, v tom lepším případě, znacne materiálni škody.

Bavorsko přitom není jediným spolkovým státem, který podobne potize resi. Například loni v rijnu se nedaleko braniborského Frankfurtu nad Odrou dokonce jeden los promedoval i po tamní dalnici A12.