V jihočeských lesích se už začal objevovat kůrovec

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


V jihočeských lesích se už začal objevovat kůrovec
Author Petr Šuleř, Kateřina Blechová
Date 2007-05-08
Source ČT
Genre televize
Respondent Radek Pomije, Libor Hošek, Miloš Picek

ČT 1, Události v regionech

Moderátor

V jihočeských lesích se už začal objevovat kůrovec. Naplnily se tak obavy místních lesníků z kombinace mimořádne teple zimy a rozsahlých polomů po lednovém orkánu Kyrill. Dřevaři zatím zpracovali přes 40 % popadaných stromů.

Autor

Přes 2,1 mil. vyvrácených a polámaných stromů. To je jen v jižních Čechách zatím neuzavřeny účet lednového orkánu. Lesníci se stále snaží polomy intenzivně zpracovávat. K polomům se teď podle očekávani pripojila další komplikace. Mimořádne tepla zima a velké množství ležících smrku víc než jen vyhovuje lýkožroutu smrkovému, tedy znamemu kůrovci.

Radek Pomije, Lesy ČR, České Budějovice:

Kůrovec se skutečne začíná rojit. V horských polohách teprve začíná a napada hlavně polomy.

Autor

Kvůli kůrovci už například Správa šumavského národního parku zcela mimořádne pozadala vládu o povolení komezenému použití chemických postřiku.

Libor Hošek, Správa Národního parku Šumava:

To jsou okenka od opustení a než začne opadávat kura. Kdybychom do toho dloubli, tak pod tím budou chodbicky.

Autor

Na práce v lese upozornuji návštěvníky varovne tabule. Turisté musejí pocitat i s vyšším počtem aut, nalozených dřevem. Naprosta většina míst už je ale přístupna.

Miloš Picek, Regionální rozvojova agentura Šumava:

Jsou ruzna omezení způsobena kalamitou, ale v každém případě je zase mozny nový pohled na Šumavu. Odkryla se některa místa, která před tím vidět nebyla.

Autor

Lesníci odhaduji, že největší polomy v jižních Čechách za posledních sto let budou likvidovat nejméně do konce roku. Jak rozsahla bude kůrovcová kalamita zatím nechtějí odhadovat.