V lesích padly tisíce stromů
V lesích padly tisíce stromů | |
---|---|
Author | Pavel Pechoušek |
Date | 2008-03-04 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Energetici, lesníci i správci veřejného majetku počítají škody po vichřici Emma na desítky milionů
Plzeňský kraj – Likvidátoři pojišťoven jezdí od jednoho poškozeného domu k druhému, lesníci počítají popadané stromy na tisíce. Tak vypadal včerejší první pracovní den po víkendovém řádní bouře Emma.
„Zatím máme v Plzeňském kraji ohlášeno 264 pojistných událostí. Jejich počet bude určitě ještě stoupat,“ uvedl včera mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Dodal, že nejčastěji se likvidátoři setkávají s případy poškozených střech a následného zatékání do bytů, někde vítr rozbíjel okna a poškodil zaparkovaná auta. Od soboty se nezastavili ani pracovníci pojišťovny Kooperativa. „V Plzeňském kraji se na nás už obrátily stovky klientů,“ uvedl mluvčí David Vích.
Přestože víkendový vichr přinesl do kraje nejhorší přírodní pohromu za posledních dvanáct měsíců, zástupci pojišťoven se shodují, že s orkánem Kirill z loňského ledna se Emma nemůže porovnávat. Česká pojišťovna tehdy likvidovala podle mluvčího Bálka v Plzeňském kraji přes pět tisíc události, dvacetkrát více než mají hlášeno nyní.
Podobně mluví i lesníci. Ve státních lesích na území Plzeňského kraje popadala o víkendu v porovnání s Kirillem pětina stromů. Nikde ale vichr neudeřil s takovou silou, aby vytvořil souvislé holiny.
„Byla to roztroušená kalamita, která rovnoměrně zasáhla lesy v celém regionu. Podle prvního odhadu nám leží 150 tisíc kubíků dřeva,“
uvedl Ivan Klik, ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR v Plzni. Zákaz vstupu do lesa v žádné z oblastí vyhlášen nebyl. „Rozhodně ho však nedoporučujeme. Některé kmeny by ještě mohly padat,“ uvedl Klik.
Desítky tisíc kubíků dřeva popadaly i v Národním parku Šumava.
„Velké škody zanechal orkán na účelových komunikacích. Plošné zákazy vstupu nebyly vydány. Turisté by si ale při vstupu do lesa měli dávat pozor,“ uvedl mluvčí NP Šumava Radovan Holub.
Lesníci chtějí stihnout odklidit většinu padlého dřeva do jara, kdy se začne množit kůrovec.
„Okamžitě jsme přestali dělat úmyslnou těžbu a najaté firmy už dnes začínají zpracovávat kalamitu,“ řekl městský hajný v Přimdě na Tachovsku Pavel Kunc. Odhaduje, že na prodeji dřeva z vývratů bude město tratit asi dvacet procent, na polomech ještě víc. Ty jsou vhodné jen jako palivové dříví, které se nyní v regionu prodává prostorový metr za zhruba 400 korun.
Energetikům se včera podařilo obnovit dodávky elektřiny do všech míst kraje. „Podle prvních odhadů se škody v kraji vyšplhaly k 17 milionům korun,“ řekl regionální mluvčí ČEZ Martin Sobotka.
Škody na svém majetku zaznamenala také řada měst a obcí. V Klatovech například museli opravit střechu základní školy v Kovářské ulici a na bytovém domě naproti ní.
Provoz byl včera plně obnoven i na železnici. Podle Radka Joklíka z tiskového odboru ČD se následky orkánu cestujících již nedotknou. Na Šumavě stouply hladiny Nové starosti měli včera vodohospodáři a lidé žijící v blízkosti řek, zejména těch pramenících na Šumavě. Déšť znovu zvednul jejich hladiny. U Rejštejna bylo na Otavě vyhlášeno ohrožení, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. „Odpoledne už ale hladina řeky začala klesala,“ uvedla Veronika Štěrbová z Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle předpovědi počasí nebezpečí povodní pomine. Ochladí se.
„Dnes se budou teploty pohybovat mezi třemi až šesti stupni. V noci klesnou pod bod mrazu. Ve středu bude mrznout i přes den. Na horách bude sněžit, „ uvedl meteorolog Jan Sulan.