V roce 1989 vyhrožoval tanky, nyní je z něj nový Zemanův Šlouf
V roce 1989 vyhrožoval tanky, nyní je z něj nový Zemanův Šlouf | |
---|---|
Author | idnes.cz |
Date | 2009-05-18 |
Source | idnes.cz |
Genre | internet |
Respondent |
Expremiér Miloš Zeman si našel nového poradce.
Bývalý komunistický plukovník přiznává, že to byl on, kdo stál za překvapivou iniciativou Miloše Zemana podat trestní oznámení na ředitele Národního parku Šumava za neefektivní boj s kůrovcem. Bývalého velitele tankové divize ve Slaném Zdeňka Zbytka, který byl před dvaceti lety připraven zasáhnout proti sametové revoluci. Nyní je jedním z nejangažovanějších členů sdružení Přátelé Miloše Zemana. Miroslav Šlouf se zdál ve své době nepřekonatelný. Necelých deset let po sametové revoluci si tehdejší premiér Miloš Zeman vybral za svého nejbližšího poradce bývalého funkcionáře KSČ, kterého i po revoluci živily vztahy s Moskvou. Nyní –dvacet let po listopadu 1989 –doplnil tým expremiérových poradců ještě o něco zajímavější člověk. Jmenuje se Zdeněk Zbytek. Před dvaceti lety byl velitelem tankové divize ve Slaném. A ještě krátce po masakru na Národní třídě strašil zemědělce na jejich sjezdu „pozdravem bojových divizí“.
Dnes Zbytek podniká ve velkém především se zeměmi bývalého Sovětského svazu a kvůli jeho vztahům s Ruskem a „starými sovětskými strukturami“ ho už od devadesátých let monitoruje Bezpečnostní informační služba. „Je to člověk, který využil svých kontaktů se sovětskými plukovníky a generály, kteří po rozpadu Sovětského svazu také odešli do civilu a začali podnikat. Odtud plyne jeho bohatství,“ říká o něm bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský, který ho propouštěl z armády. „Takoví lidé, jako je Zbytek, jsou nebezpeční. Mohou nepříznivě ovlivnit naši závislost na ruském trhu,“ myslí si bývalý ministr. Naposledy se s ním setkal, když byl velvyslancem v Moskvě. Zbytek přišel bez pozvání na večírek pořádaný českou ambasádou. „Řekl jsem mu: buď odejdete sám, nebo vás nechám vyhodit,“ vzpomíná Dobrovský. Sám Zbytek si myslí, že na jeho kontaktech není nic špatného. „Jsem zastáncem spojenectví všech lidí dobré vůle,“ říká bývalý důstojník lidové armády.
Zeman, hvězda večera
Břevnovský klášter už takových večírků zažil řadu. Mluví se na nich převážně rusky, moldavské víno, které Zbytek dováží do Česka, tu teče proudem a shromažďuje se tu podivná směs ruských podnikatelů, bývalých příslušníků Státní bezpečnosti a dodnes vlivných politiků. Před několika měsíci se tu na ochutnávce moldavských vín sešel komunistický rozvědčík Igor Střelec, kvůli kterému měl problémy už ministr dopravy Aleš Řebíček, s tehdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem a také třeba s komunistickým předsedou Vojtěchem Filipem. Koncem minulého týdne sem zase na konferenci s honosným názvem Dialog civilizací zavítal bývalý agent Státní bezpečnosti, dnes pravoslavný metropolita, otec Kryštof. A mezi pozvanými řečníky byl i šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček nebo exministr zahraničí Jan Kavan. Hlavní hvězdou večera byl ovšem pokaždé Miloš Zeman, kterého hostitel Zbytek vždy v pravý čas přivedl do společnosti z VIP salonku.
Nová aliance proti kůrovci
Miloš Zeman přiznává, že se v poslední době se Zbytkem hodně sblížil. A že Zbytkova minulost tomuto spojenectví nijak nebrání. „Na komunistickou minulost se odvolávají lidé, kteří se nyní rozhodli stát fanatickými antikomunisty,“ mává Zeman rukou. Nedávno se ukázalo, jak šikovně dokáže Zbytek „svého“ Zemana využívat. Bývalý komunistický plukovník přiznává, že to byl on, kdo stál za překvapivou iniciativou Miloše Zemana podat trestní oznámení na ředitele Národního parku Šumava za neefektivní boj s kůrovcem. „Ve sdružení Přátelé Miloše Zemana mám na starosti jižní Čechy, jsem totiž velký milovník Šumavy,“ vysvětluje Zbytek. Šumavu má Zbytek tak rád nejspíš i proto, že tu vlastní řadu lukrativních nemovitostí. A Národní park Šumava mu brání v další podnikatelské expanzi. „To s iniciativou Miloše Zemana nemá absolutně nic společného,“ brání se Zbytek. Nedávný letecký výlet nad šumavským pralesem hradilo údajně sdružení Přátelé Miloše Zemana, jehož je Zbytek členem. Ten však trvá na tom, že není Zemanovým osobním sponzorem. „Jsem pouze jedním ze čtyř stovek členů tohoto sdružení a jediný můj příspěvek je členský poplatek ve výši deset tisíc korun,“ říká Zbytek.
Zdeněk Zbytek
Před listopadem 1989 vsadil na kariéru v armádě. Dotáhl to až na velitele tankové divize ve Slaném. Když ho ministr obrany Luboš Dobrovský z armády propustil, stal se z něj podnikatel. Spolu s exministrem obrany Miroslavem Vackem chtěl například privatizovat sovětské vojenské prostory v severních Čechách. Už před deseti lety byl označován za miliardáře a jeho vliv dál posiluje. Účastní se řady významných obchodů s Ruskem, Moldavskem nebo Ukrajinou. Je jedním ze zakládajících členů klubu Přátelé Miloše Zemana. Se Zemanem ho seznámil Pavel Dostál.