Velký Javor: k sousedům

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Velký Javor: k sousedům
Author Eva Tichá
Date 2006-11-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Velký Javor (Grosser Arber) sice leží na německé straně Šumavy, ale neměli bychom ho na těchto stránkách pominout. Do střediska jen deset kilometrů za hraničním přechodem Železná Ruda se vydává stále více lyžařů a snowboardistů z Česka.

U svahů nejvyšší hory německé Šumavy najdete všude české nápisy. V roce 1997 se zde konal závod Světového poháru žen ve sjezdovém lyžování, a proto zde postavili zcela novou kabinkovou lanovku. Šestimístná kabinka vás vyveze za necelé čtyři minuty na samotný vrchol, který se nachází ve výšce 1456 metrů nad mořem. V areálu můžete využít i další dvě sedačkové lanovky nebo několik vleků.

Ve středisku se nachází dvě černé, čtyři červené a tři modré sjezdovky. Právě na západní modré sjezdovce Thurnhof je postaven dobře vybavený a pravidelně upravovaný snowpark.

Areál je v provozu denně od 8.30 do 16.30. Každou středu a pátek si můžete užít i večerní lyžování. Dospělí za denní lyžování zaplatí 24 eur, děti pak 18 eur.

Lipno s řadou překážek

Lyžařský areál Lipno neboli Kramolín se v poslední době dostává stále více do povědomí nejen lyžařů, ale i snowboardistů.

A to především díky Horsefeathes snowparku, který jednoznačně patří mezi nejlepší na Šumavě. Snowpark je 500 metrů dlouhý a zdolává převýšení 105 metrů. Dostanete se k němu, pokud vyjedete nahoru vlekem Lomený nebo lanovkou Lipno Express. Bývá pravidelně zasněžován, není však osvětlen na noční lyžování.

Najdete tu několik skoků, velký corner, boule s bednou či se zábradlím, klopenou otáčku a zábradlí s různým stupněm obtížnosti. Celkem se jedná asi o 17 překážek.

Areál Kramolín tvoří tři modré a tři červené sjezdovky a v současnosti největší a nejkvalitnější výukové hřiště.

Jeho součástí jsou dva pohyblivé koberce pro děti, různé druhy figurek a dětský slalom.

Na kopec se dostanete pomocí sedačkové lanovky nebo několika vleků.

Kašperské Hory: bez auta

Pro začátečníky

Před pár lety jen málokdo tušil, že se dá v Kašperských Horách sjezdovat. Šumavské městečko všichni znali díky běžeckým trasám. Pak se u silnic objevily billboardy lákající do lyžařského střediska.

Tento Skiareál vzhledem ke své velikosti nemůže konkurovat velkým šumavským centrům. Pro začátečníky a rodiny s dětmi je to však ideální místo. Díky značným investicím tu lyžaři najdou opravdu všechno.

V areálu jsou čtyři sjezdovky se třemi vleky. Sjezdové tratě nabízejí střední obtížnost lyžování. Pro děti je tu cvičná loučka. Samozřejmostí je i zasněžovací systém. Děla dokážou vyrobit technický sníh na čtyřiadevadesáti procentech tratí.

Součástí areálu je půjčovna vybavení, která nabízí lyže i snowboardy. Komplet vyjde na den pro dospělého 290 korun, děti platí 190 korun. Funguje tu i lyžařská škola, výuka je možná též v angličtině. U areálu je parkoviště zdarma, kam se vejde zhruba dvě stě aut. Samozřejmostí je možnost občerstvení na svazích. Lyžování mohou sportovci v Kašperských Horách prostřídat se zábavou na snowtubingu. Svézt se v nafukovacím kruhu sněhovou dráhou mohou zájemci v pravé části areálu. Raritou střediska je možnost jízdy se psím spřežením.

Ten, kdo se v zimě bojí jezdit s autem po šumavských silnicích, které místy silničáři kvůli ochraně životního prostředí nesmí solit, má možnost do Kašperských Hor vyrazit skibusem. Jezdí z Plzně, Přeštic, Klatov, Sušice, Písku, Strakonic, Horažďovic a Příbrami. Lyžaře vozí na svah přes den i na večerní lyžování. Linku a čas odjezdu lidé najdou na internetových stránkách areálu, jízdní řády pro tuto sezonu se teprve připravují. Za cestu autobusem se nic neplatí.

Areál v číslech, ceny permanentek, kde se ubytovat

Provozní doba areálu

8:30–16:00 a 18:00–21:00 hodin

Nadmořská výška: 758 metrů nad mořem

Lanovky a vleky

– náročnost sjezdovek: červená, modrá

– počet sjezdovek: 4

– počet vleků: 3

– délka sjezdovek: cca 2 km

– plně vybavený snowpark

– snowtubing

– v provozu je: půjčovna lyží, ski servis i lyžařská škola

– umělé zasněžování: ano

Kde zaparkovat

přímo u areálu parkoviště zdarma

Za kolik tady lyžovat

jednodenní: 330 Kč dospělí/ 170 Kč děti

3 hodiny: 260 Kč/ 180 Kč

2 dny: 600 Kč/ 420 Kč

5 dnů: 1320 Kč/ 920 Kč

6 dnů: 1550 Kč/ 1080 Kč

14 dnů v sezoně: 3000 Kč/ 2100 Kč

večerní: 200 Kč/ 200 Kč

sezonní permanentka i s večerním lyžováním: 4600 Kč/ 3200 Kč

Bodové jízdenky

100 bodů 320 Kč

150 bodů 450 Kč

300 bodů 750 Kč

Jedna jízda je deset bodů.

Kde se ubytovat

Ubytovat se můžete na chatách, v penzionech i v hotelech, podle toho, kolik chcete utratit

– Park Hotel Tosch

– Best Western Aparthotel

– Šumava 2000

– Pension Astra

– Pension U Lukešů

– Horská chata Kačerov

– Ubytování Červená na Šumavě

– Lovecký zámeček Zaluží

Kam vyrazit v okolí

Pokud vás lyžování omrzí, vydejte se na běžky. Přímo v areálu je přístup na 20 kilometrů běžeckých tratí, které se napojují na stopy mířící do Zadova.

Tipy na výlety

Pokud si chcete na jeden den od lyží a snowboardu odpočinout, v okolí je spousta míst, která se vyplatí navštívit.

– Vypravte se do Muzea Šumavy v Kašperských Horách nebo navštivte Muzeum historických motocyklů a jízdních kol Kašperské Hory, kde najdete i výstavu českých hraček.

– V areálu muzea byla rovněž otevřena pivovarská expozice historických pivních lahví. Jedná se o největší kolekci těchto lahví v Česku. Zajet můžete i na nedaleký Hrad Kašperk nebo na Rabí či Velhartice.