Vimperk podpořil petici obcí parku, ale jen těsně

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vimperk podpořil petici obcí parku, ale jen těsně
Author Tomáš Přibyl
Date 2008-12-25
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Vimperk – Vimperské zastupitelstvo podpořilo petici obcí Národního parku Šumava nazvanou Zachraňme Šumavu. Usnesení prošlo jen nejtěsnější možnou většinou a nepodpořil ho například starosta Pavel Dvořák, který navrhoval mírnější formulaci.

Petici už na Prachaticku z velkých měst podpořily Prachatice a Netolice. Text petice varuje před odumíráním lesů na Šumavě kvůli kůrovci a apeluje na vládu a parlament, aby se situací zabývaly.

Vimperské zastupitelstvo se peticí zabývalo na návrh zastupitele Stanislava Hlavy. Před tím rada města schválila, že petice může být v informačním centru města, kde ji mohou lidé podepisovat.

Starosta Pavel Dvořák se snažil prosadit mírnější formulaci usnesení, které říkalo, že zastupitelstvo doporučuje občanům petici podpořit. „S některými větami v té petici mám velký problém,“ řekl k tomu Pavel Dvořák. Jeho návrh ale neprošel.

Zastupitelstvo nakonec devíti hlasy – nejtěsnější nadpoloviční většinou – schválilo usnesení, kterým petici přímo podpořilo. Pavel Dvořák, Tomáš Gabauer a Luboš Drenčeni se hlasování zdrželi a proti hlasovala jen Jaroslava Martanová, která je zaměstnankyní správy parku.

Petici už dříve podpořil také Svaz měst a obcí Jihočeského kraje. Svaz obcí národního parku se v petici snaží upozornit na rozšiřující se hektary suchého lesa, které má na svědomí kůrovec. Podle údajů na webu svazu obcí parku ze začátku prosince už ji podepsalo na tři a půl tisíce lidí a podpořila ji řada obcí.