Vimperský zámek čeká mezinárodní využití

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vimperský zámek čeká mezinárodní využití
Author Mirjam Čech
Date 1995-03-30
Source
Genre tisk
Respondent

Vzniklá zonace Národního parku Šumava sleduje důslednou ochranu přírody, ale také spokojenost a pohodu návštěvníků

Národní park Šumava ukončil v současném období důležitou vývojovou etapu. Byl vypracován návrh na nové prostorové uspořádání parku a jeho hranice, nová organizační struktura, stanoveny ekologické a tím i celospolečenské funkce parku. V Národním parku Šumava se podařilo vymezit poslání a vzájemné vztahy mezi útvary lesního hospodářství a výzkumné činnosti, státní správou i informační a strážní službou, v podstatě mezi ochranou přírody a lesním hospodářstvím.

První společnou prací bylo vypracování návrhu na úpravu stávající zonace a vymezení nových zón ochrany přírody. V návrhu nové zonace vznikají tři zóny.

Od samoregulace k turistice

Do první zóny se zařazuje území s nejvýznamnějšími přírodními a krajinářskými hodnotami, zejména přirozená a málo pozměněná společenstva schopná samořídících funkcí. Do druhé zóny se zařazuje území s významnějšími přírodními hodnotami, člověkem pozměněnými společenstvy, vhodnými pro obnovu samořídích funkcí nebo pro účelové, přírodě blízké a šetrné hospodaření. Ve druhé zóně je možná i výstavba tzv. obslužných zařízení. Do třetí zóny se zařazují území člověkem značně pozměněných společenstev, využívaných převážně pro zemědělské hospodaření, turistiku, sport, rekreaci a nebo místa určená k zastavění, která jsou vyznačena v územně plánovací dokumentaci jednotlivých obcí.

Takto vymezená kritéria jsou v jednotlivých zónách závazná jak pro vlastníky, tak i pro uživatele.

V první zóně jsou prakticky vyloučeny hospodářské zásahy, naopak na území druhé a třetí zóny by mělo být šetrnými hospodářskými způsoby postupně dosaženo přirozené skladby lesních porostů.

Lesníci i strážci znovu do lavic

Aby mohly být postupně realizovány všechny funkce Národního parku s maximální odborností, byl vypracován program trvalého zvyšování vzdělanostní úrovně zaměstnanců parku. Tak např. zaměstnanci lesních správ se připravují na zkoušky strážní služby a naopak strážci se v samostatném přednáškovém cyklu vzdělávají lesnicky. V letošním roce zahájí externí středoškolské studium na Střední lesnické škole v Písku celkem deset zaměstnanců, dva zaměstnanci zahájí dálkové studium na lesnické fakultě České zemědělské univerzity v Praze a pět zaměstnanců zahájí jednu z nejvyšších forem studia vědecké přípravy – doktorandské studium. Obsah studia ve všech uvedených formách je obsahově upraven k činnosti národních parků a ostatních chráněných území.

Mezinárodní centrum zaplní zámek

V souvislosti se zvyšováním vzdělanostní úrovně zaměstnanců národních parků a ostatních chráněných území, ale i návštěvníků parků a ostatní veřejnosti je v dlouhodobém výhledu záměr vybudovat ve Vimperku „Mezinárodní centrum ekologické výchovy a vzdělání“. Tímto návrhem je řešeno i plné využití vimperského zámku.

Správa Národního parku vypracovala i rozsáhlý program výstavby a obnovy provozních budov. Byla dokončena dostavba informačního střediska a moderní bytové jednotky ve Svinných Ladách, což navazuje na trilaterární koncept mezi naším a Národním parkem Bavorský les.

Ve Vimperku, v původní budově Mediky v ulici 1. máje čp. 260 se buduje moderní centrum Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Ve Vimperku nad nemocnicí se nově staví další reprezentační provozní budova, jejíž součástí bude konferenční a informační hala, prostory pro ubytování hostů Národního parku a byt pro ředitele parku.

V letošním roce budou v rámci programu výstavby a obnovy provozních budov zahájeny další velice důležité investiční akce. Ubikace Prášily – Výstavba dvojdomku Prášily – Přestavba hájenky Rokyta – Přestavba lesní správy Modrava – Přestavba lesní správy Strážný – Přestavba bytu pro kočího a konírny Rejštejn – Výstavba přístřešku a skladů u lesní správy Plešný – Přestavba ubytovny Jelení Vrchy – Obnova stožeckých mostů.

Rozvoj obcí využitím grantu

Součástí celkového rozvoje Národního parku je i rozvoj jednotlivých obcí, které se nacházejí na území parku a v jeho bezprostřední blízkosti a v chráněné krajinné oblasti. Proto byla této otázce věnována velká pozornost i na posledním zasedání regionální sekce Rady parku. Obce byly vyzvány k podání žádostí k zajištění ekologických investic z Fondu životního prostředí a z Fondu na zlepšení čistoty ovzduší. Na posledním zasedání Regionálního sdružení obcí byla dána obcím možnost se přihlásit do grantu MŽP ČR, který pro rok 1995 získala Správa NPa CHKO Šumava na tvorbu projektů souvisejících s rozvojem území. Naopak Správa Národního parku v obcích spatřuje ničím jiným nenahraditelné zázemí především občanských aktivit, tolik důležitých pro život a celkový rozvoj Šumavy.

Hlava bolí z brouka i budov

Jako každá organizace spravující územní celek má i Národní park své problémy a v nejbližším období připravuje řadu dalších aktivit.

Z podnětu Okresního úřadu v Klatovech bude Národní park Šumava daleko intenzivněji utvářet celkový ráz šumavské krajiny.

Velkým problémem je vážný nedostatek a celkově špatný stav provozních budov. To není jen názor zaměstnanců parku, ale i obyvatel a většiny návštěvnické veřejnosti. Proto tak rozsáhlá investiční výstavba.

Veškeré kalamity (letos 45 000 m3) a následné poškození kůrovcem, to je v parku veliká starost. Zpracování této hmoty je záležitostí především druhé zóny. Pokud budou lesní správy vybaveny vhodnými, tj. především lehčími stroji, budou okamžitě zavedeny i v plném rozsahu šetrné technologie.

Vedle přirozené obnovy se Národní park neobejde bez obnovy umělé. (V letošním roce jen na území parku se bude zalesňovat 320 ha). Proto je bezpodmínečně nutná důsledná péče o geneticky ověřený sadební materiál. V této souvislosti je velkou pomocí zalesňovací projekt nadace FACE (Arnhem, Holandsko) odsouhlasený Ministerstvem životního prostředí České republiky.

Na Šumavu podle nového režimu

Aby bylo možno park představit všem zájemcům, připravuje se s ohledem na nově vzniklé zóny návštěvní režim. Zde se sleduje nejen důsledná ochrana šumavské přírody, ale i celková pohoda a spokojenost návštěvníků.

Pro širší odbornou veřejnost připravuje Správa Národního parku Šumava z podnětu Českého národního komitétu pro mezinárodní program UNESCO člověk a biosféra – MAB, významnou mezinárodní vědeckou konferenci na téma: „Geo-bio-diverzita Šumavy, ochrana a management hraničního pohoří“ konanou pod záštitou MŽP ČR ve dnech 11. – 14. září 1995.

Protože se v poslední době začínají v tisku a i na ostatních veřejných místech objevovat poněkud odlišné názory na rozlohu parku, jeho celistvost, ale i odlišné názory např. na zpracování kalamitní hmoty, je nutno veřejně prohlásit, že k této problematice bylo ze strany vedení parku zaujato zásadní stanovisko a Správa Národního parku Šumava nehodlá na svém rozhodnutí již nic měnit. Naopak chce cílevědomě naplňovat poslání parku, jak je uvedeno v návrhu zákona o vyhlášení Národního parku Šumava.

„Posláním Národního parku je uchování a zlepšení jeho přírodního prostředí, ochrana a postupná obnova samořídících funkcí – (výhledově 70 procent plochy NP) ochrana přírodních zdrojů, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, zachování vzhledu krajiny na jeho území, naplňování vědeckých a výchovných cílů, jakož i využití tohoto území k turistice a rekreaci nezhoršující přírodní prostředí.“Prof. ing. Mirjam Čech