Vláda chce zlepšit propustnost hranic mezi Českem a Rakouskem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vláda chce zlepšit propustnost hranic mezi Českem a Rakouskem
Author Vladimír Kořen, Petr Šuleř
Date 2004-10-11
Source ČT
Genre televize
Respondent Jana Vinšová, Josef Urban, Milan Šimonovský, Jiří Zimola, Alexander Stipsits

ČT 1, Večerník z Čech

Vladimír Kořen, moderátor

  • Vláda chce ještě do konce roku zlepšit propustnost hranic mezi Českem a Rakouskem. Po víkendovém jednání se zástupci samosprávy a kraje to oznámil vicepremiér a ministr dopravy Milan Šimonovský. Místní starostové už víc než rok usilují o změny na hranicích. Chtějí například devět nových přechodů.

Petr Šuleř, redaktor

  • V jihočeských Slavonicích podle místních obyvatel už několik let tvoří Rakušané nejméně třetinu zákazníků v restauracích a obchodech. Společná je i řada kulturních a ekonomických aktivit. Všechny ale musí končit před půl desátou večer, přesně ve dvaadvacet hodin se totiž místní hraniční přechod uzavírá a nejbližší další je přes třicet kilometrů daleko.

Jana Vinšová, Regionální informační středisko, Slavonice

Pro turistický ruch je to teda velice omezující.

Josef Urban, starosta Slavonic /KSČM/

V podstatě veškerý kulturní nebo společenský akce, který se odehrávají ať u nás, nebo v Rakousku, tak v podstatě jsou polovičatý.

Milan Šimonovský, vicepremiér, ministr dopravy /KDU-ČSL/

My připraveni jsme a věřím, že ministerstvo vnitra to vyřeší do konce roku.

Petr Šuleř, redaktor

  • Zásadní změna by se měla v jihočeském příhraničí dotknout železniční dopravy. Česká republika se podle ministra Milana Šimonovského dohodla s Rakouskem na zprovoznění tratě mezi Slavonicemi a rakouským Fratres.

Milan Šimonovský, vicepremiér, ministr dopravy /KDU-ČSL/

Jsem tady připraven prohlásit, že v roce 2006 se s panem starostou ve Slavonicích sejdeme, už jsme se domluvili, že to bude na oběd a že v polovině roku otevřeme novou trať nebo tu obnovenou trať do Rakouska.

Petr Šuleř, redaktor

  • Naopak zatím větší posun podle místních starostů a hejtmana nenastal v přípravě na otevření devíti turistických hraničních přechodů. Ty přitom měly být podle dubnového vyjádření expremiéra Vladimíra Špidly v provozu ještě letos.

Jiří Zimola, starosta Nové Bystřice /ČSSD/

Čtyři roky usilujeme o otevření nejen přechodu ve Smrčné, ale i dalších turistických přechodů.

Alexander Stipsits, výkonný manažer Iniciativy pro Evropu

Tohle je ještě pořád velmi uzavřená hranice a v Evropě by se takového hranice měly otevírat.

Petr Šuleř, redaktor

  • Částečné zlepšení by měli zaznamenat i obyvatelé Šumavy. Ministerstvo životního prostředí souhlasí s tím, aby přes turistický přechod Zadní Zvonková jezdila i osobní auta. Za to se ale místní starostové zavázali, že dočasně nebudou usilovat o vybudování nedalekého lyžařského areálu Smrčina.