Vláda našla způsob jak zlepšit život lidí v mikroregionech: testovat se bude na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vláda našla způsob jak zlepšit život lidí v mikroregionech: testovat se bude na Šumavě
Author Petra Roubíčková
Date 2009-12-22
Source enviweb.cz
Genre internet
Respondent

Zlepšení životních podmínek obyvatel, šetrný rozvoj území i ochrana přírody a krajiny – to je hlavní cíl Krajinných integrovaných plánů rozvoje (KIPR), jejichž základní parametry dnes na návrh ministrů životního prostředí a místního rozvoje schválila vláda. Plán na rozvoj krajinného integrovaného plánování se týká všech takzvaných specifických oblastí [1]. Ministři rozhodli, že pilotní ověřovací projekt proběhne v oblasti Šumavy.

„Jde o významný krok, který pomůže řešit problematiku regionálního rozvoje komplexně a především pomůže zlepšit kvalitu života místních lidí. Je důležitý i pro ochranu vzácné přírody, tu totiž nelze zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí. Na příkladu Šumavy chceme ukázat, že dlouhodobého udržitelného rozvoje lze dosáhnout i v tak komplikovaném a specifickém regionu. Současně obce v národním parku podporujeme i jinými způsoby [2],“ konstatuje ministr životního prostředí Jan Dusík.

Komplexní přístup k území umožní v mikroregionech čerpat dotace na projekty kombinací několika operačních programů. Projekty, které budou součástí Krajinného integrovaného plánu rozvoje, budou bodově bonifikovány (10 %) v operačních programech relevantních resortů. Zavedením integrovaných plánů zároveň dojde k větší koordinaci při čerpání evropských i národních prostředků a k dosažení vyššího účinku vynaložených peněz. V současném programovacím období proběhne pilotní projekt na Šumavě, v dalším pak i v ostatních specifických oblastech.

Systém operačních programů je nyní orientován sektorově. To se zejména u regionů se zvýšenými nároky na koordinaci udržitelného rozvoje [3] jeví jako významná překážka pro efektivní využívání evropských fondů. Tato území, pokrytá převážně malými obcemi, se navíc vyznačují slabou schopností a kompetencí o dotace žádat, případně je předfinancovat a spolufinancovat. Řada projektů je realizována izolovaně, bez územní, věcné a časové vazby na jiné aktivity v území. Krajinné integrované plány rozvoje představují integrující a mezioborový přístup vlády k podpoře rozvoje území dle principů udržitelného rozvoje (tedy pomocí vzájemné provázanosti všech tří pilířů udržitelného rozvoje: životního prostředí, ekonomiky a společnosti).

[1] Politika územního rozvoje ČR v roce 2008 vymezila 7 takzvaných specifických oblastí: Šumavu, Beskydy, Jeseníky – Kralický Sněžník, Karvinsko, Mostecko, Rakovnicko – Karlovicko – Podbořansko, Orlické hory – Broumovsko – Krkonoše.

[2] www.sfzp.cz

[3] Charakterizovaných vzácnou přírodou a zároveň trpících územní i hospodářskou okrajovostí

V příloze najdete mapu specifických oblastí.

Petra Roubíčková, tisková mluvčí