Vláda pustí turisty do divočiny

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vláda pustí turisty do divočiny
Author Milan Kilián
Date 2008-07-30
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Za poplatek bude moci několik stovek turistů navštívit dosud zakázaná místa Šumavy, například Modravské slatě

Šumava / Díky nově schválené vládní výjimce se letos dostane zhruba pět set lidí do dosud zapovězených oblastí Šumavy. Možnost výletu s průvodcem do kaňonu Křemelné či na unikátní Modravské slatě sice přivítali starostové, turisté i ekologové, ale už se objevily i první kritiky. Nelíbí se především to, že do divočiny se dostane jen pár stovek vyvolených, náročnost tras a v neposlední řadě i cena takového výletu.

„Vláda udělila Národnímu parku Šumava výjimku na své schůzi 23. července. Návštěvnická veřejnost se bude moci díky tomu podívat pod odborným dohledem do tzv. klidových území parku, což jsou zvlášť citlivé lokality, kde je omezen vstup. S přijetím nového Návštěvního řádu, což bude pravděpodobně letos v září, se těmto klidovým územím začne říkat přesněji: Území domova zvířat či Území s omezeným vstupem,“ uvedl Radovan Holub ze šumavského parku.

V letošním roce bude na každou z těchto tras organizováno 7 – 14 doprovodů, a to mezi začátkem srpna a koncem října. Trasy doprovodů do divočiny povedou do celkem pěti lokalit: do kaňonu řeky Křemelná, do oblasti Vltavského luhu, do oblasti Trojmezné, Smrčiny a do Modravských slatí. „Počet účastníků jedné vycházky bude omezen na 8 – 15 a každý z doprovodů bude spojen s poplatkem od 150 do 300 korun, který je třeba zapravit předem,“ upozornil Holub. Celkem se na doprovody do divočiny dostane v letošním roce kolem 500 lidí, z toho do exponované oblasti Modravských slatí kolem 80.

Zvlášť důležité je, že doprovody mají fixní dny i fixní trasu, kterou není možné krátit, např. do oblasti Modravských slatí jsou vytyčeny dvě trasy 25 a 27 km.

První vede z Kvildy na Luzný a zpět na Modravu, druhá z Modravy přes horská vrchoviště až do unikátní bavorské pastviny Hochschachten a zpět na Modravu. „Je dobře, že se lidé dostanou na území, která byla dosud turistům zapovězena. Ale bude jich velmi málo, což se určitě setká s negativním ohlasem. Navíc trasy, které s obcemi nikdo nekonzultoval, jsou velice náročné. Jsou vymyšleny tak, aby se to těm lidem hned na začátku otrávilo,“ je přesvědčen modravský starosta Antonín Schubert. To, že trasu 25 km v šumavské divočině zvládnou jen opravdu trénovaní turisté, si myslí i předseda klatovského odboru Klubu českých turistů Mirko Laník. „Optimální trasy by byly tak 10 až 15 km. Nižší by mohl být i poplatek, řekl bych tak 50 až 100 korun. Jako první krok ale tuto aktivitu vítám,“ prohlásil Laník.

Některé trasy budou méně náročné, nejkratší je do Vltavského luhu, kde se půjde jen 6 km. Většina ostatních tras má kolem 15 km. „Na Křemelnou se bude chodit každé druhé pondělí, do Vltavského luhu každou neděli, na Trojmeznou každý druhý čtvrtek, na Smrčinu také každý druhý čtvrtek a do oblasti Modravských slatí každé úterý, ale jen do konce září,“ upřesnil Holub.

Šumavský park již měl výjimku od vlády v roce 2006. Ta umožnila návštěvu hraničního přechodu Modrý Sloup předem stanovenému počtu turistů. Ten však byl překročen, a tak na základě podnětu ekologických organizací dostal šumavský park pokutu 150 tisíc korun. „Tehdy jsme podnět nedávali, ale ztotožnili jsme se s ním. Pokud však budou v případě nové vládní výjimky dodrženy stanovené podmínky, tak tyto exkurze podporujeme. Park je od toho, aby lidé viděli divočinu,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Jak se přihlásit do projektu

Přihlásit se do projektu „Průvodci za šumavskou divočinou“ je možné buď osobně nebo telefonicky podle zvolené lokality. Pro Křemelnou na Informačním středisku Rokyta, pro Vltavský luh, Trojmeznou a Smrčinu na IS Stožec a pro Modravské slatě na IS Kvilda. Všechny informace k doprovodům budou k dispozici na informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava nebo na www.npsumava.cz v oddíle „Pro návštěvníky a obyvatele“ a pododdíle „Turistika na Šumavě“.