Vládní výjimka lidem opět umožní vydat se do šumavské divočiny

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vládní výjimka lidem opět umožní vydat se do šumavské divočiny
Author Milan Kilián
Date 2009-06-08
Source Plzeňský deník
Genre tisk
Respondent

Zatímco někteří snahu parku v loňském roce vítali, jiní nebyli nadšeni a projekt kritizovali

Šumava – Správa NP a CHKO Šumava i letos umožní na základě vládní výjimky zájemcům vydat se s průvodci do některých nejcennějších šumavských lokalit. Naváže tak na projekt poznávání divočiny, který loni odstartoval.

„Tento týden byl spuštěn elektronický rezervační systém. V roce 2008 bylo poprvé možné s průvodcem navštívit vybraná území národního parku, která zůstávají pro širokou veřejnost jinak uzavřená. Do pěti lokalit (kaňonu Křemelné, Vltavského luhu, masivu Trojmezné, na Smrčinu a na Modravské pláně) bylo zorganizováno celkem 41 poznávacích doprovodů zajištěných 8 průvodci, kterých se zúčastnilo 385 návštěvníků. O některé oblasti byl zájem daleko vyšší, než je nabídka,“ uvedl Josef Štemberk ze Správy NP a CHKO Šumava. Projekt už vloni vyvolal rozporuplné názory. Zatímco někteří snahu parku vítali, jiní nebyli nadšeni.

„Trasy, které s obcemi nikdo nekonzultoval, jsou velice náročné. Jsou vymyšleny tak, aby se to těm lidem hned na začátku otrávilo,“ okomentoval vloni v létě novinku například modravský starosta Antonín Schubert. Přesto i pro letošní rok park připravil podobný program pro návštěvníky, kteří mohou na základě vládní výjimky vkročit s průvodcem do oblastí, kam se jinak legálně dostat nemohou. Pro zájemce platí následující podmínky: Je nutné se dopředu zaregistrovat, k tomu slouží elektronický rezervační systém na www.npsumava.cz. Před samotnou vycházkou je třeba uhradit platbu za průvodce, která je rozdílná podle jednotlivých tras a oblastí a pohybuje se od 160 do 350 Kč na osobu. Vycházky se konají od června do konce října, i když některé oblasti se otvírají z důvodu ochrany přírody až od července nebo dokonce srpna. Vycházky s vyškoleným průvodcem se konají v malých skupinách po 8 až 15 osobách, které se pohybují po předem stanovených trasách vždy jednou za dva týdny.

„Tyto výpravy jsou fyzicky náročné s délkou tras 11 až 25 km a vedou i přes obtížně průchodný terén mimo jakékoliv cesty. Je zde podáván odborný výklad průvodce, a proto nejsou určeny dětem do 14 let,“ doplnila Jana Zvettlerová ze šumavského parku.