Vlci a medvědí se vracejí do Česka. Přežijí?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vlci a medvědí se vracejí do Česka. Přežijí?
Author Jan Gazdík
Date 2006-10-07
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Praha – velké šelmy se pomalu vracejí do českých lesů. Zejména rys, vlk a do Beskyd i medvěd.

Petr Koubek z Akademie věd ČR ale upřesňuje, že daleko výstižnější je věta: mají snahu se vrátit. „Myslivci je totiž střílejí více než kdy jindy,“ říká. Příznivé podmínky jsou podle něj zejména v Beskydech, kam jsou ze Slovenska vytlačovány odrostlé šelmy svými rodiči.

„To, že je na Slovensku od nedávná celoročně zakázán odstřel rysa a až na některá období i vlka, má vliv i na jejich rostoucí počet v Česku. Přírůstek je prostě na Slovensku větší než regulovány odstřel šelem,“ míní Koubek. Beskydy s Jeseníky považuje za přirozený „most“, jímž mohou tyto šelmy postupovat do vnitrozemí Čech či Krkonoš.

Podle hrubých odhadů žije v Česku asi sto rysů, kolem deseti vlků a pět medvědů. Počet medvědů se ale často mění – rádi se totiž toulají, takže za noc uráží i desítky kilometrů. „Jeden den jsou v Česku a hned druhý na Slovensku,“ vysvětluje Petr Stýblo ze Svazu ochránců přírody. Rovněž on potvrzuje, že v tuzemsku mohou vzniknout pro šelmy dobře podmínky – mají zde například dost zvěře, kterou se živí.

Svaz ochránců přírody také v Bílých Karpatech vykupuje jedlo-bukový horský les, který by se podle Miroslava Janíka mohl časem stát záchytným migračním bodem šelem. „V minulých dnech jsme tam objevili stopy rysa a nedaleko trus vlka. Nás rozšiřující les se tedy pro ne stává zajímavým prostorem,“ dodává Janík.

Rys a vlci ujídají myslivcům z talíře

Petr Koubek z Akademie věd ČR však skepticky dodává, že i přes příznivé podmínky nemají šelmy při návratu do české přírody mnoho šanci. „Dokud se budou studenti na vysoké lesnické škole učit hlouposti, jako ze zvěř se dělí na škodlivou a užitečnou, budou se v Česku šelmy střílet. Mají tu smůlu, že lesníkům ujídají z talíře srnčí.“ Neplatí podle vědců ani předsudek, že šelmy mohou žít jen v hlubokých lesích. Dokážou se prý přizpůsobit i remízkům či malým lesíkům. Sotva se tam ale objeví, nedají jim myslivci podle Koubka šanci.

Jde o bludný kruh, tvrdí vědec: přemnožená srnčí likviduje v lese téměř všechny vysázené stromky, ale myslivci si ji hýčkají, protože česká myslivost stojí na konzumu a prodeji masa. A potrvá prý tři generace, než se to změní. Zbudou-li ovšem v Česku ještě nějaké šelmy.