Vltava v ohrožení

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vltava v ohrožení
Author Jitka Svobodová, Věra Kladivová
Date 2006-05-26
Source GEO
Genre tisk
Respondent

,


Ochrana přírody

Masově se rozvíjející vodní turistika v úseku Teplé Vltavy vážně ohrožuje nejpřísněji chráněné zóny Národního parku Šumava. Po letech sporů s podnikatelskou sférou to vypadá, že správa NP prosadí výraznější regulaci splouvání. Správa NP Šumava vede již několik let ostré spory se zástupci obci a podnikatelskými subjekty o minimální výšku hladiny splouvání Teplé Vltavy. Ještě před několika lety byl tento jedinečný říční úsek doménou skalních vodáků a osamoceně plujících kánoí, dnes ale musí čelit davům vodních turistů, kteří podle ochránců narušují dno řeky a ničí vzácné ekosystémy rostlin i živočichů. Teplá Vltava protéká I. zónou národního parku, v níž platí nejvyšší stupeň ochrany. Charakteristické jsou pro tento říční úsek bohaté porosty ponořených vodních rostlin, jako jsou lakušník vzplývavý, hvězdoš háčkový či ohrožené druhy stolístku střídavokvětého, které jsou domovem i důležitým zdrojem potravy dalších organismu. Na dně i v horních vrstvách porostu žije mnoho druhů hmyzu a vzácných mlžů, které se živí odumřelými částečkami těchto rostlin. Současná minimální výška hladiny splouvání je stanovena na 45 cm na vodočtu v Lenoře. Ekologové volají po jejím zvýšení, podle podnikatelů a obcí, pro které se sjíždění řeky stalo výnosným předmětem podnikání, byl limit dostatečný. Rozřešit tento spor měli odborníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. M. z Prahy, kteří už druhým rokem mapují rozšíření vodních rostlin na dně řeky a sledují množství uvolněných částí rostlin v závislosti na výšce hladiny a počtu projetých lodí.

Výzkumníci získali celkem 129 korelací mezi počtem lodí, výškou hladiny na obou vodočtech a počtem i velikostí úlomků makrofyt. Ty prokázaly, že i dvě desítky lodí při nízkém stavu vody mohou ekosystémy dna poškozovat. V létě se přitom řeka stává přeplněnou dálnicí, podle systematického sčítání vloni úsekem proplulo jen v období od června do srpna přes 9300 lodi.

Součástí výzkumu byl i sociologický průzkum mezi vodáky, osloveno bylo přibližně 1000 respondentu. Mezi nejdůležitější patřil dotaz, zda vodáci souhlasí s omezením sjíždět řeku pouze od určité výšky hladiny vody. Více jak polovina dotázaných odpověděla, že s omezením souhlasí, protože jim zaleží na přírodě, třetina dává přednost splouvání řeky při vyšším stavu vody a pouze 13 respondentů udalo, že jim na přírodě nezaleží. V dalším dotazu více jak polovina vodáků odpověděla, že by za sjíždění Teplé Vltavy byli ochotni zaplatit, pokud by vybrané peníze posloužily na ochranu přírody.

Prozatímní výsledky vedly k několika návrhům. Jedním z nich je posunout hranici pro možné splouvání Teplé Vltavy na 58 cm výšky hladiny na vodoměru v Lenoře, což byl limit, při kterém již nebylo zachycováno tolik úlomků vodních rostlin uvolněných loděmi. Další opatření se Týká raftu – objeví, pak pouze tehdy, bude-li minimální výška hladiny na vodočtu v Lenoře 70 cm.

Zástupci parku nyní jednají o nové automatické vodočetné stanici na Soumarském mostě. Přímo na internetových stránkách NP Šumava, by se pak vodáci měli dozvědět aktuální informace o stavu vody a možnosti splouvání.

Graf

Anketa: Souhlasím s omezením sjíždět řeku pouze do výšky hladiny nad 45 cm (vodoměr Lenora)

ano, zaleží mi na přírodě 55 %

ano, při vyšší hladině se lepe jede a neničím loď 34 %

ne, příroda mě nezajímá 1 %

ne, hlavně ze jedu, na loď kašlu 3 %

ostatní 7 %