Vltavu na Šumavě bude moci splouvat maximálně 12 lodí za hodinu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vltavu na Šumavě bude moci splouvat maximálně 12 lodí za hodinu
Author ČTK
Date 2010-02-19
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Vimperk (Prachaticko) – Nejkrásnějším úsekem Vltavy v Národním parku Šumava bude moci za hodinu splout maximálně devět, respektive 12 lodí za hodinu. Shodli se na tom dnes zástupci obcí, rady a správy parku. Rozhodnutí, jež je součástí nového návštěvního řádu, bude muset ještě 26. února schválit rada parku. ČTK to řekl ředitel správy parku František Krejčí.

První návrh návštěvnického řádu z počátku února, podle kterého by mohlo na vodu jen 28 lodí denně, vyvolal bouři nevole mezi starosty a podnikateli, sporné výsledky hlasování nakonec předseda rady Jan Stráský anuloval.

Omezení bude platit od června do října v sedmnáctikilometrovém úseku od Soumarského Mostu po Pěknou. Dosud platilo, že při výšce hladiny mezi 50 až 61 centimetry zde mohlo projet maximálně sto lodí za den.

Vodáci mohou národním parkem plout mezi 08:00 až 20:00, a to po zaregistrování v rezervačním systému. Poslední na cestu romantickou přírodou mohou vyrazit od Soumarského Mostu v 16:00, aby za tři až čtyři hodiny stačili dorazit do cíle. Odborníci na základě dosavadních výsledků analýzy škodlivosti provozu na řece na život ohrožené perlorodky navrhli, aby při výšce hladiny mezi 50–55 centimetry plulo v úseku jen devět lodí za hodinu, při hladině 56–61 centimetrů pak 12. Namísto dosavadních 100 lodí denně tak úsekem projede 72 lodí, respektive 96. Loni úsekem proplulo 4408 lodí, což je proti předchozím letům asi třetina.

Pokud hladina v řece klesne pod půl metru, bude jako dosud platit úplný zákaz splouvání. Při hladině nad 61 centimetrů neplatí žádná regulace. V květnu se smí na chráněný úsek Vltavy v kajaku nebo v kánoi jen o víkendech.

Ekologové upozorňují na mimořádný význam lokality. „Z národního i celoevropského hlediska je ochrana Teplé Vltavy prioritou, která by v žádném případě neměla ustupovat ekonomickým tlakům (...) z hlediska české i mezinárodní legislativy ochrany přírody nelze ustoupit, ochrana tohoto unikátního ekosystému musí být zaručen,“ řekla ČTK Tereza Mináriková z Agentury ochrany přírody a krajiny.