Volby 2008
Volby 2008 | |
---|---|
Author | TV Prima |
Date | 2008-09-16 |
Source | TV Prima |
Genre | televize |
Respondent | Jan Zahradník |
Moderátor
Celý měsíční maratón je dnes na startovní čáře a než praporek odmávne první kolo, tak si dáme jedno zahřívací. Prvním hostem je totiž současný hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Já vás vítám, hezký den.
Jan Zahradník /ODS/:
Dobrý den.
Moderátor
Naše povídání nebude ryze politické.
Autor
Jan zahradník stojí v čele kraje od roku 2000. Původně učil na střední škole matematiku. 58letý člen ODS působí také ve výboru regionu, který je poradním orgánek Evropské komise a Rady Evropské unie. Pokud má volnou chvilku, tráví čas nejraději se svou ženou a vnučkami. Řídí se heslem, poctivá práce všechno překoná.
Moderátor
Vy jste původním povoláním učitel. Řekněte mi, jaký jste byl žák?
Jan Zahradník /ODS/:
Já byl hodný žák, já byl hodný žák. Měl jsem vyznamenání a byl jsem i dobrý student potom na vysoké škole, takže to mám dobré doporučení.
Moderátor
Já vás nakonec pozvu k tabuli, mám pro vás takový příklad. Než se k tomu dostaneme, v čele kraje jste vlastně 8 let. Vzpomenete si, o čem jste přemýšlel, když jste šel do těch prvních krajských voleb? Kraje totiž byly tehdy úplnou novinkou a samozřejmě okresní úřady, když se rušily, tak vznik těch prvních krajů trošku provázely pochybnosti?
Jan Zahradník /ODS/:
Já jsem v politice po revoluci. Vyhrával jsem tady volby komunální a říkal jsem si, že po 10 letech je potřeba buď politiku opustit a nebo skutečně už něco velkého udělat. Přišly krajské volby v roce 2000 a já jako rodilý Jihočech s kořeny hluboce zakořeněnými tady v jižních Čechách jsem se rozhodl, že se pokusím oslovit mojí stranu ODS, aby mě nominovala do čela kandidátky a mohl jsem se o tu funkci hejtmanskou ucházet. Čili, to je to moje rozhodnutí, které vyplývalo z této jihočeské zakořeněnosti.
Moderátor
Lidé občas v hejtmanovi vidí něco jako jihočeského ombudsmana. Obrací se na vás s problémy, které vy třena ani nemůžete vyřešit nijakým způsobem. Máte třeba nějaký takový kuriózní problém, se kterým za vámi přišli lidé?
Jan Zahradník /ODS/:
Přichází za mnou lidé opravdu z problémy, které jsou naprosto případné, třeba i související s prací našich úředníků, ale přicházejí bohužel někdy za mnou s problémy, které já nemohu při nejlepší vůli vyřešit, neboť souvisí s jejich osobním životem a jsou to třeba případy, kdy prostě je nesoulad mezi rodiči a dětmi třeba a ty rodiče si nevědí již rady a přichází za hejtmanem, aby jim pomohl a tady já bohužel s velkou bolestí prostě musím říci, na to já sílu nemám a vám pomoci nemůžu. Nebo lidé, kteří třeba nějak přišli o byt, to jsou věci smutné, ovšem zase někdy se stane, že mohu pomoci, že opravdu třeba tím, že doporučím tomu člověku třeba pomoc občanské poradny nebo nějaké bezplatné právní poradny, kdy oni se mohou třeba dostat k informací, které by jinak díky svojí určité nevědomosti nebo malé míře informací neměli, tak to je takové zadostiučinění, že je možné člověku pomoci, on pak řekne, když mě potká, tak jsem tam šel a oni mi tam poradili dobře.
Moderátor
Co lidé obecně často o kraji nevědí, o fungování krajské samosprávy?
Jan Zahradník /ODS/:
Myslí si, že to je velká politika možná, že to je takový možná malý parlament, ale ono to je spíše takové větší město. Ty politické vztahy tady u nás jsou velmi korektní, neznáme vůbec ten fenomén toho vzájemného nactiutrhání a jakési za hranu jdoucí nenávisti, kterou možná lidí znají z parlamentu. To tady u nás tohle neznáme, zaplať Pán Bůh, v Jižních Čechách a myslím, že na všech krajích. Já, jako učitel, možná přehnaně dbám na tu kázeň a pořádek při jednání zastupitelstva a chci, aby se zastupitelé chovali tiše a není-li tomu tak, dokáži je po kantorsku zklidnit. To jsou věci, které možná lidé nevidí, i když pravda je, že mohou přijít na naše zasedání zastupitelstva, ta jsou veřejná, mohou tam sledovat, jak zastupitelé plní sliby, které jim dávali v dobách voleb.
Moderátor
Vy jste mi vlastně nahrál na tu další otázku, podle vás, v čem se v těch krajských volbách letošních odrazí právě ta, řekneme, velká politika? Může třeba regionálním politikům, kteří vedou své strany do boje o křeslo v krajském zastupitelstvu uškodit výrazně, když se na té politické scéně objeví nějaký skandál?
Jan Zahradník /ODS/:
Já nevím, já si myslím, že u nás, já pořád musím vnímat tady tu naši jihočeskou určitou specifičnost. My tady nechceme ty moresy z Prahy, když to mám takto charakterizovat stručně a také je nepěstujeme tady u nás. Myslím si, že lidé dobře vědí, že i krajské volby jsou volbami o krajských tématech, regionálních problémech, o dálnici, železnici, o krajských silnicích, o nemocnicích, sociálních službách, domovech důchodců, zdali je postavíme nebo ne. Že to není něco, co už bylo rozhodnuto formou zákona třeba, že to není to, co otravuje lidi, kteří už pomalu by chtěli, aby mohli mít důvěru v politiky a opět jim tu důvěru lidé typu případů, které teď momentálně hýbají médii, berou. Myslím, že u nás takový přistup není, že lidé, kteří u nás kandidují průřezově všemi stranami jsou lidmi z regionu, jsou to lidé spjatí se svým krajem a mají zdravý selský rozum a taky určité bloky, vnitřní bloky, které jim přirozeně brání tomu, aby se zaplétali do podobných případů, jako je ten Morava, Tlustý nebo já nevím, co teď bych měl zmínit.
Moderátor
Vy jste mluvil o té jihočeské specifičnosti. Je pravda, že jižní Čechy jsou poměrně klidným regionem. Co může tady v těch příštích 4 letech jaksi rozvířit ty klidné vody jihočeských rybníků?
Jan Zahradník /ODS/:
Třeba vůbec to, jak budeme získávat energii. To je věc, která je samozřejmě důležitá. My jsem přesvědčeni, že nebudou stačit jenom ty sluneční elektrárny draze vyrábějící elektřinu nebo větrné elektrárny, ale že bude potřeba hledat zdroje v tom, již u nás fungujícím, jaderném systému, že bude nakonec nutné přistoupit k rozšíření Temelína, ovšem na druhou stranu zase říkáme, že budeme velmi tvrdě vyžadovat od vlády, aby pokud u nás bude chtít investovat do stavby Temelína, tak aby také investovala do jiné infrastruktury, tedy dopravní, silniční, aby lidé pocítili, že jsou krajem, kde je vlastně možná těžiště výroby energie.
Moderátor
To by se muselo změnit stanovisko krajského zastupitelstva, to stále ještě platí z roku 2004?
Jan Zahradník /ODS/:
Ano, je to tak. My si myslím, že to stanovisko zastupitelstva je na místě, aby bylo změněno rozhodnutím nového zastupitelstva po volbách. Bude samozřejmě také daný mandát od voličů, protože jak tak vím, tak většina stran, které kandidují, má podporu dostavby Temelína ve svých programech, takže tady i lidé vlastně svojí volbou nám dají mandát a hned klidně první pracovní zasedání zastupitelstva může se právě tímto usnesením zabývat.
Moderátor
Pane hejtmane, naše dnešní povídání je u konce.
Jan Zahradník /ODS/:
Děkuji.
Moderátor
Vaším velkým koníčkem, který vyplývá z vaší původní profese středoškolského učitele matematiky je stále ještě matematika.
Moderátor
Je to tak. Já mám pro vás mapu našeho kraje, která je vlastně také naším heslem pojďme společně dál a mám také pro vás takovou věc, kdybyste si chtěla zasadit semínko smrku, který naše Šumava bude tak potřebovat, tak tady je zahradnický květináček a semínko.
Moderátor
Děkuji, k tomu nasadím nějaké listnáče, protože monokulturní les není v pořádku.
Moderátor
Určitě, ale ty smrky jsou symbolem.
Moderátor
Určitě, děkuji moc.
Jan Zahradník /ODS/:
Já děkuji mockrát.
Moderátor
Já si na závěr dovolím malý příklad matematický. Jde pán se psem na procházku, jdou 10 km. Pán jde rychlostí 5 km/hod.. Pes po celou tu dobu procházky běhá do cíle a zpět rychlostí 15 km/hod. Kolik kilometrů uběhne za celou procházku pes?
Jan Zahradník /ODS/:
Pes běhá rychlostí 15 km/hod., jdou 10 km, tedy rychlostí 5 km jdou dvě hodiny, pes běhá také dvě hodiny, uběhne 30 km.
Moderátor
Není co řešit.
Jan Zahradník /ODS/:
Ale rozbušilo se mi srdce. Musím říci, že přeci jenom, jak jsme učitel matematiky, tak každá taková úloha člověku zvedne adrenalin.
Moderátor
Já vám děkuji za dnešní povídání.
Moderátor
Já vám také děkuji.
Moderátor
S diváky na viděnou.