Vracení znárodněných lesů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vracení znárodněných lesů
Author Markéta Rydlová, Martina Kuzdasová
Date 2000-04-09
Source TV Prima
Genre televize
Respondent Vilém Mikšík, Zdeněk Kantořík

Markéta Rydlová, moderátor

Lesy znárodněné po roce 1948, které jsou nyní součástí národních parků, budou vráceny obcím. Rozhodnutí parlamentu se dotkne například i Národního parku Šumava. Zatímco obce tento krok vítají, správa parku se ho obává.

Martina Kuzdasová, redaktor

Šumavské obce získají zpět zhruba pět tisíc hektarů chráněných lesů, které se nacházejí na území Národního parku Šumava, rozhodnutí vítají. Podle zástupců obcí ale mělo přijít dříve.

Vilém Mikšík, zástupce starosty Volar

Jsme to měli mít vydáno a nebo předáno už od roku 91, poněvadž za toto období jak obecní úřady, nebo obce celkově vlastně určitě měly nějakou ztrátu.

Martina Kuzdasová

Správci parku ale tvrdí, že tento krok je v rozporu se zvyklostmi v ochraně přírody a povede ke sporu mezi obcemi a správou parku.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy Národního parku Šumava

Pozdější spory mohou být velké. Problémy nastanou v okamžiku, kdy obce budou chtít tyto lesy ekonomicky využít, protože jejich ekonomické využití vlastně z hlediska ochrany přírody nepřipadá v úvahu.

Martina Kuzdasová

Jasné představy o tom, jak naloží se získanými lesy, obce zatím nemají. Ze všeho nejdříve je prý třeba vrácená území přesně vymezit.