Vyžene nová lesnickápolitika bajkery z lesa?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vyžene nová lesnickápolitika bajkery z lesa?
Author ecn.cz
Date 2007-08-14
Source ecn.cz
Genre internet
Respondent

Jablonec nad Nisou (Ceska Mountainbikova Asociace o.s.)

Ekolist vydal v článku nový Národní lesnicky program: čeká nas omezení vstupu do lesů? Informace o tiskove konferenci, kterou k Národními lesnickému programu (NLP) poradala Ceska lesnicka společnost. Konference se na pozvani zúčastnili clenove pracovní skupiny. CeMBA, která se na priprave NLP v pracovní skupine podílela, však pozvana nebyla. Uzivani lesa veřejnosti bylo zmineno až při dotazech novinaru. To svědčí o tom, jak malou vahu cesti lesníci rekreaci prikladaji.

Jaromír Vasicek, ředitel ústavu pro hospodarskou upravu lesu zminil, že pravdepodpobne dojde k regulaci vstupu do lesů. Podle Vasicka je potřeba reagovat na zvysenou poptavku veřejnosti po rekreaci, která se projevuje zvláště v priměstských lesích. Podle Vasicka chtějí pěší, cykliste i jezdci na konich mít každý vlastní stezku. což na les vytvari neumernou zatez.

Tomáš Kvasnicka, předseda CeMBy, který se zasedani pracovní skupiny pro NLP II za terénní cyklisty zúčastnoval, pro Ekolist vysvětlil, že zájmy všech tři skupin uzivatelu je možné sladit a veřejnost z lesa nevyhanet. Podminkou jsou ovšem správným způsobem postavene stezky. Předseda České lesnické společnosti Stepan Kalina podle Ekolistu na konferenci zdůraznil, že je potřeba ke všem trem základním pilirum lesního hospodářství (ekonomickemu, ekologickému a socialnimu) přístupovat vyvazene. „Jakakoli nevyrovnanost vždy měla negativní důsledky na les i na společnost a je třeba mít na pameti, že nas přístup budou hodnotit až nasi vnuci,“ řekl podle Ekolistu Stepan Kalina.

Je otazkou, do jake miry jsou to reci, kterými lesníci chlacholi sami sebe. Rekreační vyuzivani lesa, které je ve společnosti s tak silnou tradici aktivní lesní rekreace, jako je Česko, nedilnou součásti socialního pilire, nebylo na konferenci zmineno. Na rekreační funkci lesu se dostalo až v dotazu Ekolistu. Na otázku, zda se dokument venuje také problemu přístupu veřejnosti do lesů, zda počítá s tím, že by měl být dosud volny vstup do lesů nějakým způsobem regulovan, odpovedel ředitel ústavu pro hospodarskou upravu lesu Jaromír Vasicek, že k regulaci pravdepodobne dojde. Zminil, že v současne době je obrovská poptavka veřejnosti po rekreaci, která se projevuje zvláště v priměstských lesích, po kterých se pohybuji pěší, cykliste i jezdci na konich. Všichni by podle něj chtěli mít vlastní stezku, což je pro les neumerna zatez.

Tomáš Kvasnicka, předseda České mountainbikove asociace, který se zasedani pracovní skupiny pro Národní lesnicky plán II za terénní cyklisty po celý pulrok zúčastnoval, však tvrdí, že zájmy všech tři skupin uzivatelu je možné sladit a veřejnost z lesa nevyhanet. Podminkou jsou ovšem správným způsobem postavene stezky. Podle některých clenu pracovní skupiny vlastníci lesu na svých pozemcích navstevy veřejnosti v podstatě „trpi“, což by jim mělo být kompenzovano. Jakým způsobem bude případně vstup do lesů regulovan, i podmínky pro vyuzivani lesa a kompenzace, bude však podle Ekolistu specifikovat až nový lesní zákon.

Komentar České mountainbikove asociace - měli bychom se začít ptat českých lesníků: Skutečne si myslite, že správnou reakci na zvysující se poptavku po rekreaci je omezovani možnosti pro ni? Zda se, že místo aby se lesníci priucili v aktivním managementu navstevnosti, který nabízí celou radu řešení, hodlaji postupně vytlacit návštěvníky z lesa. stát má plna usta zdravi a kvality života, do tzv. rekreačních cyklostezek tecou stovky milionu korun. Zeptejme se ho: není čas část z těchto peněz začít systematicky investovat do podmínek pro lesní rekreaci? A jenom pro jistotu: NE, NEMAME tím NA MYSLI DALŠÍ ASFALTOVE DALNICE VEDOUCÍ CESKÝMI LESY. My jenom chceme pekne lesní cesty a chceme mít právo po nich chodit, behat a jezdit na kole či na koni!