Vydejte se na Modrý sloup a dál pod Roklan

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vydejte se na Modrý sloup a dál pod Roklan
Author Radovan Holub
Date 2009-08-15
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Tip na výlet

Je to jedna z nejzajímavějších túr na Šumavě. Ale časově i fyzicky náročná. Proto je na místě popsat ji s časy. Jinak by se také mohlo stát, že na tomhle krásném výletu uvázneme uprostřed cesty.

Za východiště si zvolíme Železnou Rudu. Použijeme zelený autobus Železná Ruda –Kvilda s odjezdem v 7.30, na Modravě vystoupíme v 8.40. Vydáme se po tzv. Nové Březnické cestě směrem na Březník, vzdálenost 7,5 km. Za křižovatkou cesty Na Ztraceném přijdeme k pásmu suchého lesa, který byl v minulých letech masivně podsazován a v dolních partiích se opět zelená. Po levé straně je také zážitková trasa, kde je možné prohlédnout si místa umělého i přirozeného zmlazení. To ale není součástí dnešního tipu. Předpokládejme, že na Březník dorazíme v 10.30. Pak pokračujeme po žluté značce na Modrý sloup. Jde o 4,5 km dlouhou cestu, která vede oklikou po dříve zakázané cestě na Pytlácký roh, z ní odbočuje strmou pěšinou na horu Špičník a v oblasti Špičníku se napojuje na tzv. hraniční chodník. Hraniční chodník je úzká pěšina, kterou je možné v období 15.7. –15.11. volně používat kromě úseku Špičník –Velký Roklan. Cestou si prohlédneme partie suchého lesa, který postupně (a ještě před Kyrillem) zahynul po kalamitách a ještě se příliš neobnovil. S výhledem na mokřady a rašeliniště Lázeňského potoka pod Hraniční horou dojdeme na Modrý sloup. Je to historický hraniční přechod na obchodní stezce mezi Bavorskem a českými zeměmi. Předpokládejme, že na Modrém sloupu budeme v poledne.

Po neznačené, široké cestě pokračujeme teď už po německém území 20 minut k tzv. Skleněné arše, která znázorňuje zranitelnost přírody v lidských rukou, možná i křehkou bárku přírody, ochraňovanou lidskou dlaní. Tady se vydáme po evropské značce –zelený trojúhelník –směrem na Velký Roklan. Jde o jednu z nejkrásnějších a nejpoučnějších tras Národního parku Bavorský les. Trasa vede místy, kde byla ponechána po kalamitách příroda přírodě. Po dvou a půl hodinách cesty uschlým i zmlazeným lesem se dostaneme do lokality pod Blatným vrchem, zvané Rachel Diensthütte. Tam cestu ukončíme. V chatě si můžeme dát výborný místní makový koláč za dobrou cenu. Jsme sice již prakticky v oblasti Velkého Roklanu, ale cesta nahoru na Roklan trvá ještě další dvě hodiny, takže ji na tomto místě nedoporučuji. Od Rachel Diensthütte použijeme bavorský zelený autobus, tzv. Igelbus s odjezdem 17.05. V autobuse zakoupíme tzv. Bayerwald Ticket za 7 eur, je to nejvýhodnější, pokud pokračujeme další dopravou. V 17.32 nás zelený autobus doveze do obce Spiegelau. Máme tu trochu času na prohlídku města. V 18.18 nasedneme do vlaku směr Zwiesel. Ve Zwieselu jsme v 18.49 a v 18.58 pokračujeme vlakem směr Bayerisch Eisenstein na hraniční nádraží v Bavorské Rudě, příjezd v 19.12. Pokud potřebujeme, vlak má návaznost na český spoj, odjezd v 19.30 směrem do Klatov. Poměrně velkou časovou rezervu –až dvě hodiny –ponechávám pro zajímavou oblast kolem Rachel Diensthütte. Můžeme tu posedět, pohledět nebo i popojít k zajímavému skalnímu útvaru Felsenkazel. Teoreticky je pro zdatného turistu možné stihnout celou mimořádně krásnou trasu Modrý sloup –Roklan přes Felsenkanzel s dobrým rozhledem, dále přes Roklanské jezero a památnou kapli pod Roklanem, kde se dodnes konají bohoslužby. Dobrý turista bude na Roklanu v 17 hod., načež sejde do zastávky Klingenbrunn. Tam může při rychlé chůzi ještě stihnout vlak v 18.23 –je to stejný vlak, jak je uvedeno výše s návazností až do Klatov. Další vlak z obce Klingenbrunn jede o víkendech (pátek –neděle) ve 20.23 a s přestupem ve Zwieselu budeme na hraničním nádraží v Bavorské Rudě ve 21.11.