Vyhrocují se spory o způsob likvidace polomů na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vyhrocují se spory o způsob likvidace polomů na Šumavě
Author Petr Pokorný
Date 2007-03-06
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Likvidaci polomů v šumavském národním parku doprovázejí ostré názorové střety. Část zainteresovaných podporuje radikální likvidaci polomů, ekologové naopak požadují ponechat část území přirozeným procesům. Řadění orkánu Kyrill na Šumavě dostalo tamní národní park do výjimečné situace. Polomy, které se nezpracují, znamenají reálnou hrozbu přemnožení kůrovce, který zničí další rozsáhlé plochy lesa. Požadavek Hnutí Duha na nezpracovaní kalamity ve druhých zónách parku je protizákonný, sdělil Právu jednatel občanského sdružení Šumava 21 Jiří Štich. Podle sdružení, které jeho odpůrci označuji za dřevařskou lobby, by ministerstvo životního prostředí mělo přijmout mimořádná opatření a zajistit zpracování a asanaci veškeré kalamity v národním parku včetně prvních, takzvané bezzásahových zón.

Zástupci Hnutí Duha ale oponuji. Náš postoj je jasný. Polomy by se neměly zpracovávat v prvních zónách a části druhých zón, s nimiž se do budoucna počítá se zařazením do nejpřísněji chráněných oblasti. Proti ostatní těžbě nemáme výhrady, reagoval vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha.

Správa parku zatím postupuje tak, že těží pouze ve druhých zónách a v jejich části nechává na místě od 5 do 20 procent padlého dřeva. Tento postup nyní ve svém společném stanovisku podpořilo také osmnáct předních českých přírodovědců. Zdůrazňují, že není důvod k likvidaci následku vichřice s využitím těžké techniky a vyklizením dřevní hmoty. Kácením podle nich vznikají v nejcennějších oblastech Šumavy rozsáhlé holiny, které otevírají cestu větru a přispívají k vyvracení a lámání dalšího porostu.

Považujeme za velmi důležité, aby se úřady rozhodovaly s ohledem na vědecká fakta, která mohou být pro laika často překvapivá, uvedl Miroslav Svoboda z Fakulty lesnické a environmentální České zemědělské univerzity v Praze.

Doporučení mají reálný podklad, jsou bezesporu přínosem. Vyžaduje to však celospolečenskou i politickou podporu. Co se týká navrhovaných nových zón, ty ještě nejsou schváleny, uvedl ředitel šumavského národního parku Alois Pavlíčko.