Vztahy se správou parku jsou lepší, říká Bláha

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vztahy se správou parku jsou lepší, říká Bláha
Author Antonín Pelíšek
Date 2004-04-28
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Jaromír Bláha

Životní prostředí a ekologie

Hnutí Duha zahájilo akci Týden pro les

Volary – Akci nazvanou Týden pro les zahájilo Hnutí Duha v městských lesích ve Volarech. Dobrovolní ochránci přírody pořádají tyto akce tradičně několik let. Zaměřují se hlavně na horské lesy po celé zemi, kde přesazují a sázejí stromky a oživují plochy poničené nešetrným zásahem lidí a techniky. Na Volarsku budou zároveň zasypávat erozní rýhy. V červnu pokračují přímo na území Národního parku Šumava, jehož správa má od dubna nové vedení.

„S novým vedením parku se nám spolupracuje dobře. Máme stejné myšlení a stejný zájem,“ uvedl vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha.

  • Vysvětlete, co Týden pro les představuje.

Budeme například přesazovat jedle, které rostou na pro ně nevhodných místech, do vyhovujících lokalit a chránit malé stromky proti okusu. Obalovat je pletivem z umělé hmoty.

  • Kolik lidí se akce zúčastní?

Záleží vždy na kapacitě ubytování. Teď to je místo asi pro deset lidí na chatě, kterou nám daly k dispozici městské lesy ve Vimperku. Nejsou to ale jen členové Hnutí Duha, vždycky akci ohlašujeme dopředu a přihlásit se může každý z našich sympatizantů, kterých je hodně. Chtěl bych připomenout, že zájemci o další týden v červnu, se mohou ještě přihlásit na internetové adrese www.hnutiduha.cz.

  • Co plánujete v rámci červnového týdne?

V druhé polovině června se přesuneme do lesů Národního parku Šumava v okolí Borových Lad. V oblasti Chalupské slatě chceme revitalizovat rašeliniště. Jinak na Šumavě pořádáme akci počtvrté. V posledních šesti letech jsme zorganizovali pětadvacet podobných týdnů v Jeseníkách, Beskydech a Jizerských horách.

  • Co znamená revitalizace rašelinišť?

Jde vlastně nejen o rašeliniště, ale i o místa, kde zůstaly po její těžbě jámy. Z rašeliniště se dříve vyváděly odvodní strouhy, které měly sloužit, aby odtekla voda a tyto lokality se mohly zalesnit. To už je moc umělý zásah do přírody, chceme tato rašeliniště zachovat tím, že odpadní strouhy přehradíme.

  • V červnu tedy postoupíte do ochranných zón šumavského parku, odkud vás dříve strážci parku občas i vyháněli. Nebojíte se toho?

Vztah se současným vedením šumavského parku máme dobrý. Naposledy jsme pořádali Týden pro les na Šumavě v roce 1999, ale potom už o něj nebyl ze strany správy parku zájem. Rozhodně směrem ke správě parku teď cítíme zlepšení vztahů a hlavně lepší komunikaci.

  • Jak vidíte problém evropské ochrany přírody systémem Natura 2000? Některé obecní a krajské samosprávy se snaží stále změnit už zakreslené hranice chráněných oblastí a zmenšit plochu území.

U nás se o Naturu 2000 vedou politické boje. Ale v případě, že by určitý tlak způsobil, že se změní některé oblasti a jejich ochrana se vymkne z kritérií, která stanovila Evropská unie, hrozí ze strany unie postih. Vypadá to na první pohled, že evropské komise pracují pomalu, ale pokud by komisaři zjistili, že Česká republika nepostupuje podle kritérií, určitě by došlo na tento problém. Evropská komise by potom ke sporu přizvala i nevládní organizace. Proto pracujeme na stínovém návrhu Natury 2000 se všemi dokumenty. Budeme ho moci předložit, a vlastně tím obhájit původní vymezení hranic.

  • Nemáte jako sdružení zabývající se kontrolou hospodaření v chráněných oblastech poznatky, že pozemky na Šumavě skupují cizinci?

Takové informace nemáme, nejvíc zkušeností s tím mají určitě obce.