Workshop a Národní park Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Workshop a Národní park Šumava
Author ph
Date 1991-07-05
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Koncem minulého týdne se konal v Srní Workshop k seznámení zainteresovaných stran s hlavními body návrhu plánu péče o Národní park Šumava v podobě, jak jej vypracoval tým Ecoingu Sušice za finanční a metodické podpory WWF Švýcarsko.

Ecoing Sušice pracoval od března t. r. na přípravě plánu, který by odpovídal světovým kritériím stanoveným pro národní parky. Skupinu metodicky vedl expert WWF fr. Götz Schuerholz z Kanady. Příprava tohoto plánu byla vyvolána aktivitou skupiny Ecoing Sušice na sklonku minulého roku, iniciátory myšlenky spolupracovat s WWF byli pan Ladislav Vodák a Ing. František Krejčí. Vedoucími projektu je dr. Pavel Trpák, vedoucím odborného týmu Ing. F. Krejčí a předsedou skupiny Ing. arch. Václav Franěk.

Úkolem projektu je vytvořit takový plán péče o území Národního parku Šumava (NPŠ), který by odpovídal mezinárodním požadavkům stanoveným pro tyto kategorie ochrany území. Podstatným faktorem plánu je socioekonomická stabilizace obyvatelstva, která není pouze záležitostí doporučení a návrhů, ale je podpořena faktickým zájmem světové banky Washington D. C. o přímou pomoc oblasti. Vytvoření funkčního NP Šumava považuje světová banka za jednu z prioritních pomocí České republice v otázce ekologie. Další finanční pomoc nabízejí organizace zainteresované na programu Evropských kamenů, jedním z nich by se měla stát právě Šumava. Vstup zahraničního kapitálu Biosférické rezervace a NP Šumava je však podmíněn zárukami, že NPŠ bude skutečně takovým, jakým má být v pojetí IUCN. Tyto záruky může poskytnout pouze vláda ČR a seriózní zájem MŽP ČR.

Workshop byl zahájen jednáním pracovního týmu s čelnými představiteli WWF, Světové banky a MŽP ČR. Jednání byl přítomen i ředitel Národního parku Bavorský les dr. Bibelriether. Jednání lze charakterizovat poněkud vlažným postojem MŽP ČR a výrazným zájmem zahraničních účastníků. Druhý den byl věnován detailnímu řešení možnosti finanční pomoci s WWF a zástupcem světové banky (v posledním měsíci je to jeho druhá návštěva Šumavy). Pátek byl ve znamení jednání se starosty obcí a zástupci hospodářských organizací. Tento den vnesl do jednání více jasu z České strany. Po nepřekvapivě odmítavém vyjádření představitelů dosud trvajících monopolních organizací Vojenských lesů a statků následovala vystoupení starostů, kteří jednoznačně předložený návrh podporovali. Oceňovali nejen konkrétnost navržené diferenciace, ale i fakt, že řada otázek byla při jednáních s pracovním týmem a expertem vyřešena. Především však oceňovali konkrétní podobu a dosažitelnost finanční pomoci, jejíž řád se pohybuje v miliónech US dolarů. Někteří z diskutujících starostů upozornili na to, že řada připomínek, které předkládali v průběhu přípravy vyhlášení NPŠ, nebyla zmocněncem dr. Jandou ani MŽP ČR brána v úvahu, zatímco nyní se dovídají z úst zahraničního experta, že jejich připomínky byly zcela opodstatněné, a že jsou součástí předkládaného návrhu plánu péče o národní park.

Co říci závěrem k Workshopu v Srní? Dvě důležité věci: Pokud bude světová banka vkládat do území finance, nebude se to dít cestou centrálních orgánů, ale přímo přes jednotlivé obce. A pro obyvatele klatovského okresu: dr. Schuerholz se několikrát zmínil o tom, že ekosystémy Šumavy lokalizované v našem okrese mají kompaktnější charakter, než ekosystémy v jižních Čechách. Vyslovil svůj vlastní osobní názor, že hranice NPŠ by měla končit v prostoru Kvildy a Bučiny. V okrese Klatovy by se tedy ocitlo 80 % rozlohy národního parku.

Pozn. red.: Tento argument je důvodem k zamyšlení. Vždyť Správa NPŠ dnes sídlí ve Vimperku. A to je trochu z ruky…