Zákaz kácení stromů napadených kůrovcem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zákaz kácení stromů napadených kůrovcem
Author Michal Schuster, Petr Šuleř
Date 2005/05/26
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaromír Bláha, Alois Pavlíčko, Štěpán Kalina, Vladimír Krečmer

Michal SCHUSTER, moderátor

  • Lesnické spolky a majitelé lesů protestují proti přístupu Správy Národního parku Šumava, ta po výměně vedení zhruba před dvěma lety zastavila v přísně chráněných zónách kácení stromů, které napadl kůrovec. Proti tomu už dřív vystoupili ekologové, teď se ozývají lesníci. Podle nich se teď může kůrovec ze Šumavy volně šířit.

Petr ŠULEŘ, redaktor

  • Zastavení kácení kůrovcem napadených stromů v prvních zónách je jedním z nejznámějších opatření nového vedení parku. Současného ředitele Aloise Pavlíčka v tomto směru jednoznačně podpořili ekologové a ministerstvo životního prostředí, naopak rozhodně proti se nyní staví vlastnické spolky a sdružení, ty dnes k tomuto tématu svolaly na Šumavu zvláštní konferenci.

Vladimír KREČMER, Národní lesnický komitét

  • Tady hrozí skutečně nebezpečí těm kulturním lesům v okolí parku.

Petr ŠULEŘ, redaktor

  • Část lesníků označuje nezasahování proti kůrovci doslova za nezodpovědné riskování. Hovoří o negativním vlivu na turistiku nebo úbytku pracovních příležitostí.

Štěpán KALINA, předseda České lesnické společnosti

  • Dochází k ohrožení smrků v soukromých majetcích, dochází k ohrožení smrkových kultur, nebo smrkových porostů obcí a měst.

Alois PAVLÍČKO, ředitel Správy Národního parku Šumava

  • Nepovažuji to za reálné vůbec, protože mechanismy, které jsou v národním parku, dneska toto mohou vyloučit.

Petr ŠULEŘ, redaktor

  • Představitelé parku všechny výhrady vůči nově vznikající strategii rozhodně odmítají. Ještě ostřeji hodnotí kritiku lesníků ekologové, podle nich jde o ekologický nátlak související s omezováním finančně výhodné těžby dřeva.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha, Praha

  • Nepochopili, že národní park není lesní závod, že národní park je chráněné území. Samozřejmě se tady promítají ekonomické zájmy.

Petr ŠULEŘ, redaktor

  • Rozhodnutí o nekácení stromů v prvních zónách ještě není zcela definitivní, správa parku je obnovuje každý rok. Podle ekologů lesníci svolali konferenci, které se účastnili i někteří politici, před jednáním o rozšíření bezzásahového území. S výstupy z dnešní konference se představitelé lesnických sdružení a spolků chtějí obrátit jak na poslance a senátory, tak také přímo na ministerstvo životního prostředí, to ale zatím současný postoj správy národního parku spíše podporuje.