Zákon o Národním parku Šumava, ČRo II.

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zákon o Národním parku Šumava, ČRo II.
Author Pavla Kvapilová, Dan Moravec
Date 2002-01-30
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Miroslav Beneš, Jaromír Bláha, Zdeněk Kantořík, Stanislava Barantálová, Rita Gabrielová

Radiožurnál, Odpolední blok

Událost dne

Pavla Kvapilová, moderátorka

I vy asi rádi jezdíte na hory, a to nejenom v zimě. Hlavně za přírodou, kterou jinde jenom těžko můžete najít. Jak bude do budoucna vypadat třeba taková Šumava, tak to mají ve svých rukou i poslanci. Zákon o Národním parku Šumava leží na jejich lavicích právě dnes. Hlavní problémy jsou dva. Starostové osmi šumavských obcí poslali poslancům výzvu, aby při projednávání zákona o Národním parku Šumava zachovali jeho rozlohu. Požádali také, aby sněmovna umožnila převod státních pozemků na Šumavě do majetku obcí, které leží v parku. Některé společnosti totiž skupují pozemky ze spekulativních důvodů. Zdá se, že na nich nebudou hospodařit, ale pokusí se je vyjmout z parku a udělat z nich stavební parcely. Ze tří korun za metr čtvereční pak stoupne jejich cena zhruba na šest set. Více už Dan Moravec z českobudějovického studia Českého rozhlasu.

Dan Moravec, redaktor

Starostové nesouhlasí se zřízením obecně prospěšné společnosti, která by se starala o hospodaření na Šumavě. Tento pozměňovací návrh připravil lidovecký poslanec Libor Ambrozek. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart označil návrh za pokus o vytunelování Šumavy. Předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Miroslav Beneš je postojem ministra Kužvarta překvapen.

Miroslav Beneš, předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí

Tak ostrá reakce mě zcela jednoznačně upozorňuje, jestli náhodou někteří, kteří se tváří, že chrání národní park, tak jestli náhodou oni ve skutečnosti de facto nechrání nějaké své zájmy.

Dan Moravec, redaktor

Vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha Českému rozhlasu vysvětlil smysl pozměňovacího návrhu poslance Ambrozka.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

V současném stavu jediný, kdo může Národní park Šumava vytunelovat, je pouze její vlastní správa anebo ministerstvo životního prostředí. V případě, že poslanci oddělí výkon určitých hospodářských činností do obecně prospěšné společnosti, bude to mít pan ministr Kužvart s tím tunelováním o něco těžší, protože tam bude dohled obcí, bude tam dohled nezávislých odborníků jmenovaný radou.

Dan Moravec, redaktor

Tiskový mluvčí Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík potvrzuje potřebnost tohoto zákona.

Zdeněk Kantořík, tiskový mluvčí Národního parku Šumava

Ten zákon je nepochybně velmi potřebný už proto, že jde vlastně o pevnější právní normu, než je doposud nařízení vlády číslo 163 z roku 91, kterým byl Národní park Šumava před více než deseti lety vyhlášen. Trvalo to trochu dlouho, dočkat by se konečně měly také obce, které protože zákon řeší náhrady těmto obcím za omezení, které pro ně z národního parku vyplývají. Samozřejmě že ten zákon také vymezuje přesně území, velikost národního parku a tady se region v drtivé většině shodl na tom, že by měla zůstat zachována současná rozloha v podstatě nezměněna, tedy ve velikosti zhruba šesti set devadesáti kilometrů čtverečních.

Dan Moravec, redaktor

Připravovaný zákon o Šumavě říká, že státní půda na území parku bude bezplatně převedena do vlastnictví obcí. Zákon však vejde v platnost až v lednu příštího roku. To byl i důvod, proč se starostové šumavských obcí obrátili na ministra životního prostředí. Starostka Borových Lad Stanislava Barantálová.

Stanislava Barantálová, starostka Borových Lad

Ta doba je tak dlouhá, že během toho jednoho roku vlastně by ty pozemky všechny v těch třetích zónách byly vydaný a vlastně by bylo už téměř bezpředmětné, aby v tom zákoně se tento bod objevil.

Dan Moravec, redaktor

Společně se starosty šumavských obcí se Kužvart obává, že tento trend povede k tlakům na zmenšení parku. Více tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Rita Gabrielová.

Rita Gabrielová, mluvčí ministerstva životního prostředí

Požadavky starostů obcí, které leží na území parku, pozastavit prodej pozemků ve třetích zónách ministerstvo životního prostředí naprosto podporuje a dokonce pan ministr Kužvart připravuje nebo zadal k přípravě urychleně materiál pro jednání vlády.

Dan Moravec, redaktor

Ceny pozemků na Šumavě podle předpovědí vzrostou po vstupu České republiky do Evropské unie. Starostka Borových Lad Stanislava Barantálová potvrzuje, že o tyto pozemky je už teď velký zájem.

Stanislava Barantálová, starostka Borových Lad

Volá strašná spousta realitních kanceláří a ptají se, jak to je a kdy pozemky půjdou do nabídky.

Pavla Kvapilová, moderátorka

Tak to byl Dan Moravec z českobudějovického studia Českého rozhlasu. Tím jsme ovšem ještě neskončili. Pokud jde o Šumavu v odpoledním Radiožurnálu, protože už za hodinu v 15:15 se podíváme s kolegou Michalem Filou, jak je to s oním vykupováním pozemků na Šumavě.