Zákon o Národním parku Šumava, ČT

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zákon o Národním parku Šumava, ČT
Author Vladimír Kořen, Kristina Vrkočová
Date 2003-04-14
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaroslav Petráň, Vladimír Špidla

ČT 1, Večerníky

Vladimír Kořen, moderátor

Obce, které čekají na převod armádního majetku nebo majetku ministerstva vnitra, by se měly dočkat letos na podzim. Naopak řešení problémů, které mají obce s tím, že leží uvnitř Národního parku Šumava, zatím v dohlednu není. Přesně tak vyznělo včerejší setkání starostů šumavských obcí s premiérem Vladimírem Špidlou. Na problémy, které přináší stávající legislativa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, upozorňují obce už řadu let.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Z problémů, které s Národním parkem Šumava přímo nesouvisejí, řeší starostové především oddalování převodu majetku armády. Upozorňují také na spekulativní rozprodávání pozemků. Z těch, které naopak z existence parku vycházejí, uvádějí plán vyššího územního celku. To, že není, podle nich brání obcím v rozvoji.

Jaroslav Petráň, starosta obce Rejštejn /nezávislý/

Konkrétně při státní silnici jsou tři zbořeniště, které dostaly v restitucích původní vlastníci, ale dnes si na svých základech nesmí postavit rodinný dům.

Vladimír Špidla, předseda Vlády České republiky, předseda ČSSD

Rozhodně si ověřím, jaký je stav jejich řešení a jak se dá postupovat.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Významným problémem obcí jsou také kompenzace ztrát. Z rozhodnutí státní správy vznikají například vlastníkům lesů v prvních zónách parku.

Alena Balounová, starostka Kašperských Hor /nezávislá/

Není ta újma majetková městu žádným způsobem kompenzována. Máme za to, že řešení by mohl přinést nový zákon o národním parku.

Vladimír Špidla, předseda Vlády České republiky, předseda ČSSD

Je zájem, aby byl zákon o šumavském národním parku a jsou pro to velmi dobré argumenty.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Zákon o Národním parku Šumava, který loni v lednu předložil Miloš Kužvart, Poslanecká sněmovna vrátila. Jedním z jeho oponentů byl i současný ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ze všech potřebných zákonů bude jako první platit pravděpodobně ten, který umožní obcím převzít majetek armády a ministerstva vnitra. Ten už podle premiéra projednává Poslanecká sněmovna.