Zástupci ochránců přírody na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zástupci ochránců přírody na Šumavě
Author Karel Havlík
Date 2005/04/20
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Uvítali pokrok v péči o zdejší lesy

Zástupci Mezinárodní unie na ochranu přírody, kteří v minulých dnech zavítali do šumavského národního parku s uspokojením konstatovali pokrok v péči o zdejší lesy. Potěšilo je scelení a rozšíření donedávna ještě rozkouskovaných prvních zón.

Dnes na jedné třetině parku dostala slovo pouze příroda a na dvou třetinách příroda spolu s lidmi.

„Správa národního parku respektovala doporučení, které před necelými třemi roky vydala unie. Tehdy zástupci také kritizovali, že v centrálních oblastech parku dochází k holosečné asanaci kůrovce, což považovali za neslučitelné s cíli národního parku,“ uvedl tiskový mluvčí NPŠ Radovan Holub.

Letošní tříčlenná mise sestavená z předsedy evropské sekce Rogera Croftse ze Skotska, švýcarského biologa Pierre Galanda a ředitele správy slovinského národního parku Martina Šolara, nepěla pouze chválu. Nadále přetrvávají trhliny v dialogu mezi vedením parku, obcemi a regionálními institucemi.

„Veřejná debata o parku je základem úspěšné spolupráce. Představitelé radnic a lidé z obcí na území parku mají být zahrnuty do procesu rozhodování,“ zdůraznil Martin Šolar, jehož názor byl vodou na mlýn starostům, kteří léta usilují o lepší komunikaci.

„O novém rozdělení prvních zón s námi nikdo nemluvil,“ postěžoval si již dříve starosta Srní Václav Veselý (nez.). Obce mají dnes obavu z růstu nezaměstnanosti.

„Dříve živily starousedlíky les, pastviny a zemědělství, dnes zbývá jen turismus,“ prohlásil starosta Rejštejna Jaroslav Petráň (nez.). Mnozí další souhlasí s aktivitami občanského sdružení Šumava 21, které se domnívá, že nelze v šumavských lesích spoléhat jenom na přírodu.

„Od starostů zazněl i návrh, aby část parku zůstala ve druhé kategorii a část byla přeřazena do kategorie čtvrté nebo páté, pouze mezi chráněná území,“ přiznal mluvčí Holub s tím, že experti z unie ochrany přírody starostům vysvětlili, že dělení do více kategorií by bylo popřením mezinárodně uznávaného přírodního ochranného systému.