Z Javorníku je krásný výhled na celou Šumavu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Z Javorníku je krásný výhled na celou Šumavu
Author Mladá fronta Dnes
Date 2008-08-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Tip na výlet

Javorník – Javorník na Vimpersku a jeho lesy obdivoval již spisovatel Karel Klostermann, který se zde jako jeden z prvních pokusil vytvořit vyhlídkovou věž. Jeho vizi překazila mobilizace a se stavbou se začalo až v roce 1938 podle projektu architekta Karla Houry.

Rozhledna byla vysoká pouhých 24 metrů a za války sloužila jako protiletadlová pozorovatelna. Časem ji bylo ale nutné navýšit o 15 metrů, protože již od sedmdesátých let ji začaly přerůstat stromy. Veřejnosti začala opět sloužit od 5. července 2003.

Za výhledem na celou Šumavu mohou turisté vyrazit naučnou stezkou, která vede po úbočí vrchu.

Přírodovědná stezka, která seznamuje návštěvníky se zajímavostmi Javornické vrchoviny, začíná v obci Javorník, odkud se vydáte po modré nebo žluté turistické značce. Trasa má dva okruhy. První je dlouhý 7,5 kilometru a je na něm 16 zastavení s informačními panely. Druhý, jedenáctikilometrový, nabízí zastávek 21.

„Trasa vede lesní cestou a není moc náročná. Z rozhledny, do které vede 197 schodů, je krásný výhled na celou Šumavu,“ popsal jeden z návštěvníků rozhledny Jiří Fučík.

Klostermannova rozhledna není jedinou zajímavostí Javornicka. Začátek túry vede kolem rotundové kapličky Antonína Paduánského. Téměř na vrcholu Javorníku, konkrétně v nadmořské výšce 1 059 metrů, leží kamenné moře nazývané Královský kámen, které je součástí pouze delší stezky.

„Na rozhlednu se mohou turisté vydat buď po modré turistické značce ke kapličce, a nebo je na začátku túry z obce Javorník asfaltová cesta, ale tak se rotundové kapličce vyhnou,“ upřesnila správkyně rozhledny Iveta Štěrbová. „Z rozhledny si mohou turisté prodloužit výlet na hrad Kašperk, ovšem to je dalších 14 kilometrů,“ dodala.

Javorník leží pět kilometrů od obce Vacov na Prachaticku a asi 18 kilometrů od Vimperka. Pro výlet je vhodná spíše vlastní doprava, jelikož pravidelné spoje jezdí pouze dvakrát denně z Vimperka. Za vstup zaplatí dospělí 30, studenti 20 a důchodci a děti 10 korun. Otevírací doba v srpnu je každý den od 9 do 18 hodin. V září od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin a o víkendech do 18 hodin.