Z kůrovce je mezinárodní problém

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Z kůrovce je mezinárodní problém
Author Václav Janouš
Date 2008-11-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Dohady o tom, zda kácet na Šumavě stromy napadené kůrovcem či nikoliv, přerostly v mezinárodní problém. Vědci z České akademie zemědělských věd tvrdí, že se plochy napadených lesů nekontrolovatelně zvětšují a v národním parku vzniká pandemie. Ta ohrozí jak šumavské lesy, tak i ty okolní – třeba v Rakousku.

Právě Rakušané tvrdí, že brouk přelétá z Čech přes hranice a poškozuje jejich hospodářské lesy. Správa šumavského parku, která včera zveřejnila výsledky letošního vývoje kůrovcové kalamity však mluví o opaku. Navíc obviňuje Rakušany, že u hranic vymýtili pruh lesa, čímž odkryli stromy na české straně a ty pak neodolají náporu silného větru.

200 tisíc kubíků dřeva Spor bude muset rozhodnout Evropská komise, kterou na situaci ve stížnosti upozornilo ekologické Hnutí DUHA.

Kůrovec napadl v letošním roce na Šumavě 200 tisíc kubíků dřeva. „Žádná apokalypsa se nekoná, šíření kůrovce v parku odpovídá našim předpokladům. Někteří politici by se měli vrátit do základní školy a naučit se tam, co je to národní park,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí

DUHA.

Výsledky práce šumavských lesníků chválí i někteří starostové tamních obcí, stejně jako ředitel správy parku František Krejčí. „Je to dobrý výsledek, kterého jsme dosáhli především díky obranným opatřením jako jsou feromonové lapače, lapáky či trojnožky,“ shrnul ředitel národního parku František Krejčí.