Z lesa na dlažbu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Z lesa na dlažbu
Author črk
Date 2006-10-09
Source Euro
Genre tisk
Respondent

Cewood

Největší lesnický podnik ve střední Evropě (potažmo i v Česku) CE WOOD vyhlásil hromadně propouštění 2400 zaměstnanců. Jeho početní stavy se tím ztenčí na 40 procent. Zůstanou převážně jen pracovníci dřevozpracujícího průmyslu, lesní dělníci ztratí práci. Firmu k tomuto rozhodnutí vedly obavy z důsledku pozdního vyhlášení výběrových řízení na komplexní dodávky lesnických práci pro příští rok. Nejenže neumožní včasné přípravy na získané zakázky, ale až o dva měsíce zpozdí lesní práce. Uváděnou příčinou tohoto stavu je nepochopitelné otálení nového managementu lesů České republiky s vyhlášením soutěže.

Předseda představenstva CE WOOD Ivan Doubrava se obává, že v takové vypjaté situaci by se vedení lesů ČR mohlo rozhodnout výběrová řízení zrušit, aby mohlo použít „jednací řízení bez uveřejnění“. Takové úvahy ještě zvyšují nejistotu.

„Kdybychom nerozvázali pracovní poměry nyní, riskovali bychom obrovské náklady na neúčelné vynaložené mzdy. Už se nám to stalo loni, kdy vedení lesů ČR také slibovalo, že situaci stihne vyřešit. Nakonec to pro nás znamenalo obrovské škody, museli jsme propustit tisíc zaměstnanců a na každého z nich neúčelné vynaložit osm měsíčních platů. Takovou chybu nechceme opakovat,“ vysvětluje Doubrava.

O chystaném propouštění byly informovány pracovní úřady a překvapivě jsou s ním srozumění i odboráři. „Spoléháme se na spravedlivá řízení,“ uvádí Zdeněk Pecha z Odborového svazu dřevo-lesy-voda, „věříme, že tam, kde CE WOOD v tendrech uspěje, své výpovědi stáhne. A tam, kde zakázku získá někdo jiný, musíme s odchodem pracovníků tak jako tak počítat.“ K vyhlášení otevřeného konkurzu vydali „lesní odboráři“ ještě týž den (5. října) stanovisko, v němž uvádějí: „Konečné snad skončilo období, kdy Lesy ČR zadávaly práce v lese podle takového výběrového řízení, jehož kritériem bylo žádat práci 'spřízněným duším'", včetně fyzických osob bez kvalifikace a bez kmenových zaměstnanců, či překupníkům v obchodování dřívím. Tím řada kvalifikovaných lesních dělníků, když se nestáli živnostníky, ztratila zaměstnání.“

Pecha k tomu dodává, že současný zákon o zaměstnanosti legalizuje svarcsystem, který zmiňované nesolidní firmy hojně využívaly. I když se propuštění dělníci s jeho pomoci uchytili, nenašli v něm oblibu a vzpomínají na časy, kdy byli zaměstnanci velké firmy.

Přesto ve svém prohlášení, které podepsal předseda Odborového svazu dřevo-lesy-voda Rudolf Kyncl, odboráři s hrozbou hromadných propouštění počítají a mají je za průvodní jev spravedlivých výběrových řízení. Ta považují za jediný způsob, jak zadávat práce v lese podnikatelům podle kvalifikovaných měřitelných ukazatelů. Píši: „Chápeme to jako začátek nastolovaní pořádku a odstraňování nedostatku vzniklých neodpovědnou činnosti minulých managementu lesů ČR.“