Z rozhovoru s Martinem Kubou, jihočeským předsedou ODS

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Z rozhovoru s Martinem Kubou, jihočeským předsedou ODS
Author idnes.cz
Date 2009
Source idnes.cz
Genre internet
Respondent Martin Kuba
  • Říká se, že Jihočeši prý proto reagovali jako první, protože Mirek Topolánek ve svém vyjádření vystoupil proti regionálním „kmotrům“. Na jihu Čech je za něj označován Pavel Dlouhý.

Výrazu regionální kmotr se musím bránit, to je pro mě naprosto nepřijatelné. Pavel Dlouhý je členem výkonné rady ODS, tedy nejvyššího vedení. A byl tam legitimně zvolen. Zároveň je místostarostou Hluboké nad Vltavou a předsedou Jihočeské agrární komory. Označování takových lidí předsedou Topolánkem považuji za manažerské selhání. Spíše je zajímavá podstata toho, proč to vzniklo. Pan Dlouhý jako jihočeský zástupce na výkonné radě pouze přednesl názor naší regionální rady, že zákon 114 o ochraně přírody podle nás naprosto omezuje rozhodování krajských a městských samospráv a vše řídí ministerstvo. Proto jsme doporučili našim poslancům zákon nepodpořit. Mirek Topolánek nás napadl, že to je centrální zákon a my nemůžeme říkat jihočeským poslancům, jak mají hlasovat. Toto je pro mě alarmující reakce. Mám pocit, že panu předsedovi trochu uniká, že my s těmi zákony v krajích a ve městech musíme žít.

  • Nebylo by snazší vyříkat si tohle všechno s Mirkem Topolánkem z očí do očí?

Snažili jsme se s ním s dalšími předsedy regionálních sdružení sejít. Schůzka ale nebyla příliš akceptována. Jsme přesvědčeni, že názory strany i na parlamentní úrovni musí vznikat po konzultaci s regiony. Je to o tom příkladu, o kterém jsem mluvil. Jiný dopad má zákon 114 na nás, protože máme na svém území Šumavu, a zcela jiný na severní Čechy. Parlamentní politika se přeci nemůže lišit od regionální nebo komunální. Prolínají se navzájem. Pokud má totiž strana hájit jednotný pravicový konzervativní názor, musí být na všech úrovních jednotný.