Za Šumavou do galerie

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Za Šumavou do galerie
Author Alena Binterová, ČTK
Date 2008-07-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Servis na léto

České Budějovice – Nová výstava obrazů, grafik a kreseb v českobudějovickém Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie přibližuje proměny Šumavy od 19. století do současnosti.

Téměř stovka vystavených děl, mezi nimiž převažují olejomalby, zachycuje zvláštní nostalgickou atmosféru Šumavy i duchovní svět a život zdejších lidí. Tato krajina inspirovala umělce celá staletí a své kouzlo si zachovala dodnes.

„Výstavu jsem pojal netradičně, protože jsem se chtěl zaměřit na jednotlivé lokality na Šumavě. Seřadil jsem větší množství uměleckých děl z konkrétních míst, a to od různých autorů a z různé doby. Díky tomu by se na výstavě měl odrazit jak vývoj uměleckého výrazu, tak i vývoj konkrétních míst,“ vysvětlil kurátor výstavy Hynek Rulíšek.

Malby krajiny od romantismu do současnosti Návštěvníci galerie spatří šumavskou krajinu od období romantismu 19. století až po současnou dobu v dílech slavných autorů i regionálních umělců. Uvidí, jak výtvarníci zachytili například Boubín, Prachatice, Kašperské Hory, hrad Kašperk, Kohoutí kříž v Nicově, Plešné jezero či slatě. To je atraktivní i pro turisty, kteří o prázdninách poznávají jižní Čechy. Proto zůstane výstava Šumavské proměny v galerii do 7. září.

Nechybí ani tajemná Šumava v podobách, jak ji zobrazil proslulý výtvarník, literát a mystik Josef Váchal. Je zastoupen několika volnými grafickými listy a kresbami, přízemí galerie navíc zdobí jeho ohromná kniha Šumava umírající a romantická. Vázané vydání tohoto unikátu je prvním svého druhu, o čemž svědčí označení písmenem A. Galerie si vzácnou knihu vypůjčila ze zámku Hluboká.

Expozice je součástí významného mezinárodního projektu, který letos připomíná spisovatele Karla Klostermanna, od jehož úmrtí minulý týden uplynulo 85 let. Výstav na téma Šumava se v této souvislosti koná hodně, proto bylo pracnější najít vhodná výtvarná díla.

Kurátor Rulíšek prozkoumal muzejní i galerijní sbírky v jižních i západních Čechách a vypůjčil si díla z pražské Národní galerie. Hledal na Šumavě i v depozitářích, které poničil orkán Kyrill a sbírky tam ještě pracovníci přehledně neutřídili. Odměnou mu byl nález v Kašperských Horách, kde v depozitáři nečekaně objevil obraz Slať Antonína Hudečka. Galerie má otevřeno denně od 9 do 18 hodin. Vstupné vyjde na 50 a 30 korun. Celá rodina zaplatí 90 korun.