Za sjíždění řeky se začne platit

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Za sjíždění řeky se začne platit
Author Jana Tušová, David Frank
Date 2009-04-21
Source TV Prima
Genre televize
Respondent Pavel Kolona, Jana Zvettlerová, Josef Štemberk

Minuty regionu

Jana Taušová, moderátorka

  • Za sjíždění řeky se začne platit, a to na horním toku Vltavy. Pokud se tam chystáte, tak bedlivě poslouchejte, už 1. května se jako každý rok vodákům otevře takzvaný letní úsek z Lenory do Nové Pece. A mezi Soumarským mostem a Pěknou začnou platit úplně nová pravidla, přísná pravidla.

David Frank, redaktor

  • Tak, o těchhle zážitcích možná ještě sníte, možná je letos už máte za sebou. Vltava a proslulé krumlovské jezy prostě lákají. My ale musíme ještě dál desítky kilometrů proti proudu, kousek za Lenoru. Letos od 1. května tam začne platit úplně jiný režim. Denně bude po řece smět proplout jen 100 lodí a jen když hladina bude vyšší než 50 centimetrů. Navíc si lidé budou muset jízdu zarezervovat na Internetu a hlavně za úsek mezi Soumarským mostem a Pěknou zaplatí. Dospělí stovku, děti padesátikorunu.

Pavel Kolona, provozovatel půjčovny lodí

Platby jsou vyžadovány předem, pokud je registrace teda v delším časovém horizontu, a to do 5. dne vlastně to musí býti ověřitelné.

Jana Zvettlerová, Národní park Šumava

Po registraci vodák obdrží registrační známku, kterou si musí nalepit na viditelní místo, nejlépe na předek lodi.

David Frank, redaktor

  • Národní park sjíždění řeky omezil kvůli ochraně rostlin a živočichů, kteří při nízkém stavu vody trpí a vodáci je plaší a loďmi a pádly zabíjejí. Zejména to platí o kriticky ohrožené perlorodce říční. Jenže provozovatelům půjčoven lodí ani některým vodákům se omezení nelíbí. Říkají, že to likviduje jednu z nejoblíbenějších zábav v Čechách.

Josef Štemberk, Národní park Šumava

Pro některé malé půjčovny, které v podstatě provozují tu svoji činnost pouze na tom horním toku, to může být zcela likvidační.

Osoba

Myslím, že to dobrý není.

David Frank, redaktor

  • Podle provozovatelů kempů a půjčoven je nejhorší to, že se zvýšil limit pro splouvání. V červenci a srpnu totiž v řece 50 centimetrů vody skoro nikdy nebývá. A tak jim i vodákům nezbývá než doufat, že bude hodně pršet. Každopádně, nařízení začnou platit proto, aby Vltava zůstala stejně krásná i v budoucnu. David Frank a redakce, televize Prima.