Zadov: svahy s dobrou pověstí
Zadov: svahy s dobrou pověstí | |
---|---|
Author | Václav Janouš |
Date | 2006-11-18 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Zadovský lyžařský areál na Šumavě je jedním z nejvyhledávanějších na jihu Čech. Nyní má i zajímavou novinku: vyrůstá zde čtyřsedačková lanovka, která vede na vrchol sjezdovky Kobyla. Povede v místě legendárního vleku Tatrapoma, který zde lyžaře vozil třicet let. Jenomže už nestačil a za lepší dostupnost na Kobylu provozovatel ČSTV Zadov nyní zaplatí padesát milionů korun.
Zadovský areál patří mezi stálice a mezi lyžaři má dobrou pověst. Přes víkend se v hlavní sezoně – a to jen na Kobyle, nejznámějším místním kopci – vystřídá dva tisíce návštěvníků. Nouze tu není ani o dostatek sněhu. Loni leželo na kopcích zhruba metr a půl přírodního sněhu, v lesích u běžkařských stop dosahovala sněhová pokrývka až dvou metrů. A vlekaři se nezastavili rekordních 142 dnů.
V případě na sníh skoupějších zim je však na sjezdovkách připraven systém moderního zasněžování.
Nová lanovka i zdražování
Zdejší trati budou letos obsluhovat čtyři vleky a dvě lanovky. Ta nová, čtyřsedačková, zde začne fungovat od Vánoc. Kvůli této investici letos o něco podraží vstupné: „Celodenní permanentka pro dospělé bude stát o deset procent více (450 Kč), za děti rodiče zaplatí 320 korun v hlavní sezoně,“ řekl vedoucí střediska Luděk Sáska.
Lanovka bude vybavena navíc nástupním kobercem, který usnadní lyžařům nasedání. Dosáhne délky 735 metrů, což je o čtyřicet metrů více než původní talířový vlek.
I další novinka návštěvníkům zpříjemní pobyt v areálu: lidé budou moci parkovat i v místech zvaných Pláně, kde mohou z parkoviště na lanovku rovnou nasednout. A co od lanovky provozovatelé očekávají? Především větší komfort pro lyžaře a zároveň i menší čekací doby. Vždyť za hodinu přepraví lanovka až dva tisíce lidí, kdežto původní vlek jen osm set. A s tím souvisí i další úpravy. Sjezdovky, kterých je na Zadově celkem osm, se výrazně rozšíří. Přímo na Kobyle tak přibudou tři hektary tratí.
Zadovský areál a sedm jeho sjezdovek včetně Churáňova nabízí lehké až středně těžké lyžování v celkové délce 4,5 kilometru. Většinu sjezdovek provozovatelé upravují dvakrát denně, čtyři mají umělé zasněžování. Nejideálnější je areál Kobyla, kde jsou tři osvětlené sjezdovky. „Pro večerní lyžování jsou vždy čerstvě upraveny. V pravé dolní části sjezdovky Pucalka vedle lyžařské školy chystáme navíc snowpark. Měla by tam být stálá trať na boardercross. Zatím je zde skok a zábradlí a přírodní U-rampa, která se ale neupravuje,“ řekl vedoucí Sáska. Šumavský Zadov je pak oblíbený především mezi lidmi z jižních Čech a Prahy. „Rozhodně je tam jistota dostatku kvalitního sněhu. Byli jsme tam letos ještě o Velikonocích lyžovat,“ řekl Tomáš Chvosta z Písku, který jezdí na Zadov už několik let skibusem na večerní lyžování. V areálu funguje také půjčovna sjezdových lyží či snowboardového vybavení, ale i lyžařská škola určená zejména dětem. Ty pak mají na vlecích celý den přednost před ostatními lyžaři.
Areál v číslech, ceny permanentek, kde se ubytovat
Provozní doba areálu
– denně 8.30 až 16 hod., večerní lyžování od 18 hodin do 21 hod.
– hlavní sezona: 25. prosince až 17. března
– vedlejší sezona dle klimatických podmínek
Počet sjezdovek: 8
– náročnost: lehká, střední
– celková délka tratí: 4,5 km
– délka nejdelší tratě: 1100 metrů u staré lanovky
– 2 lanovky, 4 vleky
– typy lanovek: pomy, 2x sedačky
– kolik lidí odbaví nejrychlejší lanovka: 2000 lidí za hodinu
– umělé zasněžování: ano
– noční lyžování: ano
– úprava sjezdovek: ano, denně, sjezdovka Kobyla 2x denně
Skibus a jeho jízdní řád
– večerní lyžování: Sušice, Písek, ČB + skibus po Zadově rozváží lyžaře. Písek: středa, pátek, sobota, České Budějovice: úterý, čtvrtek, sobota, Sušice: čtvrtek, pátek, sobota, příjezd vždy na večerní lyžování před 18. hodinou, odjezd po 21. hodině
– parkování: 4 parkoviště pro 500 aut, průměrně za 50 Kč na den
Speciality areálu
běžkařský stadion na Churáňově s upravovanou stopou, domov olympioničky Kateřiny Neumannové
Za kolik na lyže
– denní: 450 Kč/ dospělí, 320 Kč/ děti; dopolední: 330 Kč/ dospělí; do 13 hodin 370 Kč/ dospělí
Kde se ubytovat
– průměrná cena v areálu: 350–400 Kč/noc
– v okolí areálu 350–400 Kč/noc
Kam jít po lyžování
– restaurace U Ptáčků: hospoda fanoušků běžkyně Kateřiny Neumannové, Stachy: kulturní dům dle programu, Churáňov: meteorologická stanice – možnost prohlídky, blízko: Prachatice, Vacov, Zdíkov, Vimperk…
www.lazadov.cz
Pro srovnání: Itálie (středisko Bormio) v hlavní sezoně
Šestidenní permanentka pro dospělého 182,50 eura (5120 korun)
Autor: Václav Janouš