Zakázaná Šumava na snímcích Vladimíra Kunce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zakázaná Šumava na snímcích Vladimíra Kunce
Author Zdeněk Přibyl
Date 2009-11-01
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Nový Dvůr – Šestá kniha fotografického a filmového tvůrce Vladimíra Kunce z Havlíčkova Brodu na Vysočině spatřila světlo světa v pátek 30. října v šumavském hotelu Elsyn Dvůr v Novém Dvoře. Nese název Zakázaná Šumava a pokřtili ji šampaňským představitelé Jihočeského, Plzeňského kraje a starostka Havlíčkova Brodu.

Knihu vydal autor ve svém nakladatelství Fotoateliér Video-Foto-Kunc. Úvodní slovo napsal Vladimír Just, překlad textů do němčiny je dílem vimperského písmáka Romana Hajníka a o anglickou verzi se postaral Vladislav Smolka. Grafickou tvář vtiskl publikaci Jiří Trachtulec. Na vydání knihy se podílely Jihočeský a Plzeňský kraj.

Nová fotografická kniha Vladimíra Kunce rozvíjí řadu jeho dosavadních také šumavsky zaměřených publikací a zároveň se od nich odlišuje. Autor už řadu let připravuje barevnou knihu o krásách celé Šumavy. Snaha pořídit netradiční záběry ho vedla k tomu, že požádal Ministerstvo životního prostředí ČR, aby mu umožnilo vstup do prvních zón Národního parku Šumava.

Strastiplné, ale podnětné putování zavedlo Vladimíra Kunce na území stromů umírajících vstoje. „Právě tehdy jsem se rozhodl vydat knihu o Šumavě zakázané, ve které alespoň trochu poodhalím oponu divadelního představení přírody. Představení, kde nechybí smrt ani zrod nového života a hlavní roli tu hraje Národní park Šumava,“ uvedl Vladimír Kunc, který pro svou knižní fotografickou výpověď poprvé zvolil černobílou podobu snímků. A vydání připravované barevné publikace odložil.

V knize s dvěma stovkami černobílých fotografiích seřazenými na sto čtyřiceti stranách do tří oddílů nazvaných Vltavský luh, Hraniční chodník a V srdci Šumavy přibližuje autor čtenářům místa v prvních zónách šumavského parku, kam se turista vůbec nepodívá. „Nejtěžší bylo orientovat se v těch oblastech bez turistického značení a přístup k nepřístupným slatím. Ono bez průvodce najít například Javoří slať, dostat se k Novohuťským močálům a do dalších míst není úplně jednoduché. Pomohly mi ale letecké snímky a rady vynikajícího fotografa Vladislava Hoška,“ říká Vladimír Kunc.

Zakázanost Šumavy vidí autor nové knihy ještě v něčem dalším. „Mám takový pocit, že se trochu bojíme ukázat Šumavu takovou, jaká v současnosti je. Pořád ještě se objevují kalendáře a knihy s Plešným jezerem se zelenými stromy, pramen Vltavy v obležení staletých smrků. Přitom jako fotograf vidím krásu Šumavy trochu jinde. Pro někoho je to hrůza, na kterou se nedá dívat. Já vím, raději se většina lidí dívá na zrod života a mládí, než na stáří a smrt. Takže jsem se snažil ukázat obě strany tohoto šumavského života přírody,“ vysvětluje fotograf Vladimír Kunc.

Jeho nová kniha bude k dostání tradičně ve všech významných knihkupectvích a některých informačních centrech. Objednat si ji mohou zájemci i na webových stránkách autora.