Ze Šumavy a Pošumaví, Črty veselé i vážné, 1936, Úvodem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
Ze Šumavy a Pošumaví, Črty veselé i vážné, 1936, Úvodem
Author Max Regal
Date 1936
Source Klostermann, K.: Ze Šumavy a Pošumaví. Črty veselé i vážné
Genre beletrie
Respondent

Podávám překlad kreseb, jež K. Klostermann uveřejňoval v „Politik“ roku 1885–6 s názvem „Heiteres und Trauriges aus dem Böhmerwalde“ pod pseudonymem „Faustin“. Úspěch jeho feuilletonů byl tehdy neočekávaný a zvědavost budilo tajemství, kdo je, jenž tak krásně německy píše a česky cítí, zde je to div spravedlivého německého spisovatele či neobyčejně němčinou vládnoucí a spisující Čech. Jen tolik byla patrno, že tajemný spisovatel je rodilý Šumavan.

Klostermann souborně vydal „Heiteres un Trauriges“, vybrav z těchto črt asi polovici a nazval sbírku „Böhmerwaldskizzen“ (1890) (přeloženy jsou v knize Klostermannově „Ze Šumavy“). Líčí v ní přírodu a příběhy vztahující se k centrální Šumavě od Železné Rudy k pramenům Vltavy.

Věnoval se potom úplně jen spisování českému a druhá polovice jmenovaných feuilletonů zůstala zapomenuta. Sebral jsem je a uveřejňuji je tuto pro jejich cenu literární i kulturní. Jsou tu kapitoly, jež se týkají nejen ústřední Šumavy, ale i mnoha míst v Pošumaví a podávají obraz poměrů, jaké byly před padesáti lety.