Ze Šumavy už zmizela desetina polomového dřeva

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ze Šumavy už zmizela desetina polomového dřeva
Author Petr Pokorný
Date 2007-02-28
Source Právo
Genre tisk
Respondent

V šumavském národním parku už dodavatelské firmy zpracovaly přibližně desetinu polámaných stromů, které skácel v noci na 19. Ledna ničivý orkán Kyrill.

Ve druhých zónách parku bylo ke konci minulého týdne zpracováno 62,5 tisíce krychlových metrů polomů a vývratu. Hmota je řádně tříděna na kvalitní a ostatní sortimenty tak, aby se dřevo v majetku státu dobře zpeněžilo. V parku pracuje zhruba 80 dodavatelských firem, které pomoci techniky těží a odvážejí kalamitní dřevo, řekl Právu mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub s tím, že výtěžek za prodej dřeva bude využit k opravě cest poškozených těžkou technikou a k zalesňování.

Da se říci, že všechny peníze za prodej dřeva z polomů se znovu vrátí do šumavských lesu, konstatoval Holub. Ve druhých zónách zanechávají správci parku na místě od pěti do dvaceti procent dřevní hmoty k zetlení kvůli lepší obnově lesních ekosystému. V I. Zónách zůstává na místě 100 procent dřeva.

Větrná kalamita postihla především II. Zóny parku a z nich zejména ty, které byly narušeny dřívějšími zásahy proti kůrovci. Území ponechána přírodnímu vývoji vítr významné neponičil. Kalamita byla rozptýlena, její likvidaci tedy nevzniknou tak obrovské holiny jako po větrné smršti v Tatrách. Největší škody způsobil vítr na Prášilsku a Stožecku.

V rámci planu likvidace polomů, který by měl být plné v souladu s ochranou přírody v parku, byly vytipovány lokality, které vyžaduji zvláštní režim, nebo ty, jichž se týkají mezinárodní úmluvy a kde bude třeba postupovat zvlášť citlivě. Je to například oblast Černé Hory, Modravských slatí, Ždánidel, Plesné nebo Polomu. Pro tyto oblasti zpracovává odbor výzkumu a ochrany přírody zvláštní postup v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a s lesním zákonem, dodal Holub