Zelené autobusy dovezou letos poprvé turisty z Nové Pece až na Jelení Vrchy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zelené autobusy dovezou letos poprvé turisty z Nové Pece až na Jelení Vrchy
Author Václav Janouš
Date 2010-06-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Návštěvníci Šumavy mohou využívat tyto speciální spoje až do konce září. Navíc nemusejí mít strach, že jim někdo vykrade auta zaparkovaná u lesa.

Šumava – Míříte-li do šumavského národního parku a nechcete jezdit automobilem, můžete využít tradičních zelených autobusů. Ty vyjíždějí nyní už popatnácté po celém parku a v provozu budou až do konce září.

Desítka zelených autobusů najede po Šumavě ročně zhruba 100 tisíc kilometrů. Letošními novinkami je například každodenní spoj mezi Novou Pecí a Jeleními Vrchy. Každé dvě hodiny zase můžete jet z nejnavštěvovanější obce na Šumavě – Kvildy, na Špičák a obráceně. „Zelené autobusy jsou výborné hlavně pro přepravu jízdních kol. Naložíte je na přívěs a nemusíte se více starat. Oceňuji i to, že automobil můžeme nechat u penzionu a nemusíme mít strach, jestli nám jej někdo vykrade, kdybychom jej zaparkovali u lesa a jeli na kolech,“ řekla osmadvacetiletá Jana Kratochvílová ze Strakonic, která šumavské autobusy využila už v loňském roce a tento víkend se s nimi na Šumavu opět chystá.

První tři autobusové linky už jezdí, další začnou od července. Loni přepravily zelené autobusy přes 135 tisíc lidí. „To je o 37 procent více než předloni,“ uvedl Josef Jiřička ze správy parku.

Spoje, které provozuje ČSAD Autobusy Plzeň, jezdily dříve na bionaftu, nyní spalují běžnou naftu s příměsí biosložky. Motory jsou mnohem modernější, takže splňují přísné emisní limity.

Za jízdné zaplatí turista podle ujeté vzdálenosti. Existuje však jednodenní jízdenka NP Ticket za 80 korun. Tu si koupilo loni přes 4,5 tisíce lidí. „Platí pro dospělého i se dvěma dětmi do šesti let nebo s jedním do patnácti let. S NP Ticket mohou turisté přestupovat zcela volně mezi všemi linkami,“ komentoval Jiřička.

Turisté, kteří chtějí podrobné jízdní řády všech linek, mají letos možnost si vyzvednout ve všech autobusech či infocentrech brožuru, kde se podrobnosti o jednotlivých linkách nacházejí.

Přepraví šest tisíc kol

Správa parku počítá, že za letošní léto přepraví autobusy zhruba šest tisíc jízdních kol jako v loňském roce. Nejvíce lidí pak zamíří díky autobusům na Jezerní slať, kterou loni vidělo téměř 110 tisíc návštěvníků. Přes 72 tisíc cestujících mířilo ekologickými autobusy na Modravu. Ani postižení či méně pohybliví letos nepřijdou na Šumavě zkrátka. Správa parku organizuje projekt Dostupná Šumava, kdy právě pro tyto lidi jsou vypravovány autobusy na celodenní zájezdy s průvodcem na nejzajímavější místa šumavského parku.

Mohou tak vyrazit na Hartmanicko, Prášilsko, do Srní či Modravy. Autobusy jedou v úterý a ve čtvrtek ze Sušice a ve středu z Vimperka. Jedinou podmínkou je, aby zájemců o zájezd bylo alespoň dvaadvacet. Cena výletu je vždy 200 korun.

Tipy, kam mohou návštěvníci Šumavy z jednotlivých zastávek vyrazit

Kaplice pod Boubínem – Polka – Borová Lada

Kaplice pod Boubínem: Zastávka je přímo u cesty na Boubín. Blízko je i informační středisko Idina Pila.

Odsud se do Boubínského pralesa dá dojít zhruba za půl hodiny po celkem pohodlné cestě. Na vrcholu Boubína je dřevěná rozhledna vysoká 21 metrů, odkud jsou za slunečného počasí vidět i vrcholy rakouských Alp.

Polka: Z Polky, což je část Horní Vltavice, můžete zase vyrazit přes Větrnou skálu až na Knížecí Pláně.

Cesta je dlouhá zhruba 6,5 kilometru. Odsud se dá pokračovat po modré stezce dalších 3,5 kilometru na Bučinu, kde můžete využít další autobusový spoj do Kvildy. I odtud je krásný výhled na vrcholky Alp.

Borová Lada: Z obce lze podniknout krásné výlety na Chalupskou slať (na snímku) známou velkým rašelinným jezírkem uprostřed porostů, ke kterému vede poválkový chodník.

Kvilda – Horská Kvilda

Kvilda: Jde o nejnavštěvovanější obec na Šumavě. Turisté se odsud nejčastěji vydávají k Pramenům Vltavy pod Černou horou (na snímku) či na Bučinu. Zde mohou u hotelu Alpská vyhlídka vidět repliku železné opony – drátěné hradby, která za komunismu lemovala tehdejší Československo. Vyrazit se dá i přes hranice přechodem Siebensteinkopf do Bavorského lesa. K hraničnímu přechodu jezdí z Německa autobus z Finsterau. V nedalekém německém Neuschönau je od podzimu v provozu vyhlídková věž, k níž vede v korunách stromů unikátní stezka. Pro rodiny s dětmi je nedaleko i areál s divokými zvířaty žijícími v šumavské přírodě.

Horská Kvilda: Ze zastávky v Horské Kvildě na břehu Hamerského potoka lze zavítat do míst bývalé osady Zhůří, kde jsou vidět zbytky původních domů. Po pěší turistické stezce se dá sejít i přes Zlatou Studnu do Churáňova.

Modrava – Březník – Antýgl – Srní

Modrava: Ze zastávky na Modravě nejčastěji turisté vycházejí údolím Modravského potoka na Březník. Na vrcholu uvidí celé Luzenské údolí s vrcholem Luzný. V bývalé hájence tu funguje informační středisko.

Březník: Odsud vede dále k Modrému sloupu (na snímku) stezka pro pěší otevřená od poloviny července. Vyrazit se dá i na Tříjezerní slať. K té se turisté dostanou po poválkovém chodníku.

Třetím výletem je pak trasa z Modravy k rozhledně Poledník ve výšce 1 315 metrů nad mořem. Cesta vede přes Javoří Pilu kolem Roklanského potoka po hřebeni Zelené hory. Nedaleko odsud je vyhlídka na vrcholu kopce Oblík.

Srní: Z konečné zastávky vede stezka na známé poutní místo u Hauswaldské kaple. Ta stojí nedaleko nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem. Časté výlety lidé podnikají Povydřím, které začíná u Čeňkovy Pily a táhne se přes Antýgl až do Modravy.

Prášily – Železná Ruda – Špičák

Prášily: Správa šumavského parku odsud doporučuje vyrazit na výlet k jezerům ledovcového původu – Prášilskému a Laka. Cestu k nim zvládne i rodina s dětmi.

Železná Ruda: Ve Špičáckém sedle u Železné Rudy je zastávka blízko tras na Černé a Čertovo jezero. Vyrazit se dá i k vodopádu Bílá strž či na vrchol Pancíře. V Železné Rudě stojí za návštěvu zvláštní chrám Panny Marie či zámeček s motomuzeem a expozicí loutek. Pár set metrů za česko-německou hranicí je pak Velké a Malé Javorské jezero a jezero Roklanské.

Špičák: Jde o rekreační a horské středisko, které přitahuje turisty celý rok. V létě zde nabízí zázemí moderní bikepark, sportovní hala, tenisové kurty či cvičná horolezecká stěna. Bikepark nabízí 2,3 kilometru dlouhou trať s lávkami, klopenkami a celkovým převýšením 336 metrů, která začíná na vrcholu Špičák (na snímku).

Nová Pec – Jelení Vrchy

Nová Pec: Je ideálním místem pro rybáře. Těm nabízejí břehy lipenské nádrže pestré úlovky. Nová Pec je i cílem vodáků, kteří splouvají Teplou Vltavu. Za návštěvu zde stojí i rybárna s tradiční nabídkou pokrmů.

Turistům, kteří mají rádi opalování a koupání, nabízejí břehy přehrady nepřeberné množství takových míst.

Jelení Vrchy: Osada Jelení Vrchy, která zanikla v roce 1793, je dnes nástupním místem k cestám podél Schwarzenberského plavebního kanálu. Vede tudy například Medvědí stezka kolem Jeleního jezírka z Ovesné do Černého Kříže, stoupá odsud i cesta k Plešnému jezeru a k nejvyššímu vrcholu české části Šumavy – Plechému (1 378 m. n. m).

Nejnavštěvovanější je ale Plešné jezero. Na okraji skály nad ním se tyčí Stifterův obelisk. Od něj vede turistická stezka přes vrchol Plechého na Třístoličník až do Nového Údolí.