Zelenou oponu nenadzvedne ani Schengen

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zelenou oponu nenadzvedne ani Schengen
Author Lenka Zimmelová
Date 2007-11-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Padesát kilometru dlouhá „zelena“ opona zůstane na Šumavě i po vstupu České republiky do schengenského prostoru. Turisté i nadále nebudou smět prechazet hranice na území prvních zón národního parku.

Jedinou výjimkou, kterou se zatím podařilo vyjednat, je zrušení takzvaných klidových území. Tím se ale příští rok na jare návštěvníkům Šumavy otevře jen pětina zakázáneho úseku hranice.

„Přístupných bude pravdepodobne deset kilometru mezi Zeleznou Rudou a Poledníkem. Pro zvlášť cenné části, které do klidových území nyní patri, ale najdeme jiný způsob ochrany. Nedostupna tak nadále zůstane například oblast modravských slati,“ řekl mluvčí správy národního parku Radovan Holub.

Turisté nebudou z velké části smet ani na Trojmezi a Kralovsky hvozd. Nepřístupna zůstanou také některa místa na pravem brehu Lipenské prehrady a hraniční přechod Modrý sloup, o jehoz otevření lidé dlouhá leta usiluji. Nove informační cedule zde správa parku rozmisti na jare.

Uzavření dlouhého úseku hranic kritizuji starostové šumavských obci i zástupci kraje.

Upozornuji na to, že zatímco lidé z bavorské strany na hranice mohou, z české jim to ochrana přírody nedovoluje.

„Území Šumavy si peci jiste zaslouzi. Přesto nevim, proč by první zónou národního parku nemohla vest znacena cesta s upozornením, že se z ní nesmí schazet. Návštěvníci by to určitě respektovali,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Na česko-německe hranici v oblasti Národního parku Šumava je nyní jedenáct hraničních přechodu, z toho pět na jihu Čech a šest na území Plzeňského kraje. Správa parku navrhuje v Jihočeském kraji vybudovat dva nove přechody na Knizecích Planich a u Zdarku.

Přestože šumavské obce alespoň castecne otevření hranic vitaji, zda se jim takový ustupek příliš maly. Pripravi proto další návrhy na zpřístupnění co největšího poctu mist.

„Příští týden si sedneme nad mapami a urcime, kde bychom mohli na cesty vedoucí z německa navazat. Návrh předlozime správě parku. Cesty zmizely jen z map, na místě ale porad jsou. dají se velmi lehce obnovit,“ uvedla starostka Stožce Zdeňka Lelkova.

Hranice z jihu Čech zmizi 21. Prosince. Vedení parku původně chtelo zvýšit pocty hlidek, které by dodrzovani zákazu vstupu do prisne chráněných území kontrolovaly.

„Nakonec jsme se rozhodli, že hlídky neposilime. Samozřejmě se ale budeme snazit lidi, kteří zákaz porusi nějak postihnout,“ upozornil Holub.