Zlatá éra vandrů na Šumavě pominula

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zlatá éra vandrů na Šumavě pominula
Author Eva Tichá
Date 2003-07-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Téma

Správci parku tvrdí, že dnešní trampové se chovají k přírodě hůře než ti v minulosti

Šumava – Časy, kdy byla Šumava v létě plná stovek mladých lidí s velkými batohy na zádech, kteří se po túře utábořili právě tam, kde je tma zastavila, dávno minuly. Přesto trampové, kteří v noci přespávají po lesích místo toho, aby se utábořili v kempech, stále dělají správcům parku vrásky na čele.

„Opravdu klasické čundráky, kteří vyrazili napříč Šumavou, a když večer někam došli, rozbalili spacák, najedli se, napili, přespali a ráno po sobě uklidili a pokračovali dál, ty už tady moc často nepotkáte,“ říká s trochou nostalgie v hlase mluvčí Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík. Sám se totiž v mládí podobným způsobem po lesích toulal.

Oheň v lese, velká hrozba v suchém létě

Ti, kteří nyní procházejí Šumavou, se prý vesměs chovají hůře než trampové let minulých. „Spíše narážíme na lidi, kteří po sobě zanechají neuvěřitelný nepořádek. V suchém létě, jaké panuje dosud, klidně založí v lese oheň,“ prohlašuje jeden ze strážců parku Petr Šrai.

Z trampů jsou cykloturisté

Lidé ze Šumavy se shodují v tom, že potulujících se mladých lidí, kteří kempují na divoko v lesích, v posledních letech viditelně ubylo. „Většina návštěvníků dnes jezdí na kole. Mnozí najedou za den desítky kilometrů, takže potom dají rádi přednost komfortu v podobě sprchy a postele. Spát pod širým nebem je neláká,“ nabízí vysvětlení Zdeněk Kantořík.

„Mladí lidé mají také dnes daleko více možností cestovat po světě a věnovat se jiným aktivitám,“ připomíná Šrai a vysvětluje, že dnešní trampové to mají horší o to, že strážci vyrážejí do parku na kontroly v noci mnohem častěji než v minulosti. „To se pak mezi trampy rozkřikne, a tak jich v parku ubývá,“ tvrdí Šrai.

Nad drobnými prohřešky lze přimhouřit oči

Po celé Šumavě je sice zakázáno přespávat mimo oficiální místa, nicméně nad těmi, kteří se chovají v přírodě slušně, strážci parku trochu přimhouří oči. „To však rozhodně neplatí u lidí, kteří se přijdou na Šumavu jen opíjet. Jsou hluční, na správce jsou nepříjemní a většinou si rozdělají v lese oheň,“ konstatuje Zdeněk Kantořík.

Nezřídka správci šumavského národního parku při svých obchůzkách narazí na jinou skupinu lidí, jež přijela nelegálně přespat v temných lesích.

„Dospělí, kteří jsou s dětmi někde na letním táboře jako dozor, vyrazí do oblasti národního parku na noc. Něco takového rozhodně nemůžeme tolerovat,“ kritizuje Zdeněk Kantořík jednání lidí, kteří by měli děti učit, jak se mají chovat.

Postih za nelegální přespání v národním parku

Na místě bloková pokuta až do tisíce korun

Ve správním řízení v případě vážnějších prohřešků pokuta ve výši až několika desítek tisíc korun