Zoologové vypustili na Šumavě puštíky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zoologové vypustili na Šumavě puštíky
Author ČTK
Date 2006-08-03
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Zoologové vypustili do šumavské přírody devět mláďat puštíku bělavých. Tito ptáci, kteří byli dříve na Šumavě považováni za vyhynulý druh, se tímto způsobem už přes deset let pravidelně vracejí do volného prostředí.

Letos čeká cesta na svobodu 11 mláďat, dvě vyletí v příštích dnech do západočeské části Šumavy. Většina z puštíku má na těle vysílačky, aby je ochránci přírody mohli dál sledovat. „Celý projekt je zaměřený na návrat tohoto původního druhu sovy zpět na Šumavu. Díky němu už nyní puštíci ve volně přírodě hnízdí, a to ve více lokalitách,“ řekl zoolog Národního parku Šumava Luděk Bufka, který byl při vypouštění puštíku z klece u Stožce na Prachaticku a v Boleticích u Horní Plané na Českokrumlovsku. Tam jsou podle Bufky vhodné biotopy, kde je klid i možnost zajistit krmení.

Zoologové tam vypustili ptáky, kteří se narodili například v Zoo Ohrada na Českobudějovicku, v Horažďovicích, Chomutově či Děčíně. Tato mláďata ale už od června žila ve vybraných Šumavských lokalitách ve venkovních klecích. Obývala je spolu se svými rodiči.

Malé puštíky budou ochránci přírody ještě přikrmovat, ale podle Bufkových zkušenosti si sovy rychle zvyknou na nové prostředí a naučí se samy lovit. „Jsou staré asi 100 dní, což je ideální věk na to, aby se začlenily do přírody,“ míní Bufka.

Program návratu puštíku bělavých do přírody byl zahájen v roce 1991, od roku 1995 začali zoologové odchované jedince tohoto kritický ohroženého druhu sov vypouštět do volně přírody.

Puštík bělavý se na Šumavě vyskytoval ještě na přelomu 19. a 20. století, ale od 30. let minulého století zde byl považován za vyhynuly druh.